31.08.2010. Kielce (PAP) - Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, mszą w intencji ojczyzny oraz otwarciem wystawy "Porozumienia Sierpniowe" uczczono we wtorek w Kielcach 30-lecie Solidarności w regionie świętokrzyskim.
Zaznaczył, że Solidarność budowała się na trzech filarach - upominaniu się o poszanowanie godności każdego człowieka, dopominaniu się o wolność polityczną i wolność słowa oraz upominaniu się o prawo do obecności w przestrzeni publicznej krzyża Chrystusowego. "Solidarność wyrosła ze śmierci i cierpienia robotników, którzy upominali się o podstawowe prawa człowieka" - podkreślił biskup.
Na Placu Artystów w Kielcach otwarta została we wtorek wystawa "Porozumienia Sierpniowe", która przybliża - z perspektywy regionalnej i ogólnopolskiej - rozkwit Solidarności w okresie od 30 sierpnia 1980 do 13 grudnia 1981 roku. Pokazano m.in. kopie zdjęć i dokumentów ukazujących najważniejszych działaczy związku, pierwszy zjazd "S" regionu świętokrzyskiego, poświęcenie dworca PKP w Kielcach z udziałem związkowców "S" i odsłonięcie tablicy upamiętniającej narodziny samorządnego, niezależnego, związku zawodowego w miejscowym PKS.
Opatrzoną kalendarium najważniejszych wydarzeń z okresu historycznej Solidarności ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Kielc, biblioteka główna Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, delegatura IPN i zarząd regionalny "S".
Z powodu złej pogody odwołany został happening uliczny pod hasłem "Zorganizowani mają lepiej".
Na sobotę zapowiedziano związkowe spotkanie w Wojewódzkim Domu Kultury. W programie są okolicznościowe wystąpienia, wręczenie medali zasłużonym, dwugłos "Solidarność Świętokrzyska - tradycja i tożsamość", otwarcie wystawy "Solidarność w plakacie" oraz koncert. (PAP)
mch/ wkr/ jra/