Powstanie Warszawskie

23.07.2019

Szef dyplomacji RFN z wizytą w Warszawie w związku 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Heiko Maas. Fot. PAP/EPA Heiko Maas. Fot. PAP/EPA

W związku z uroczystościami związanymi z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego dwudniową wizytę w Warszawie złoży w przyszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas - poinformowały służby prasowe MSZ.

W pierwszym dniu wizyty, w środę 31 lipca, odbędzie się spotkanie bilateralne ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

Z kolei w czwartek 1 sierpnia, ministrowie Jacek Czaputowicz i Heiko Maas złożą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ TAKŻE

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 26 lipca wystawą "Utrwalone - Miasto, wojna, miłość. Warszawskie fotografie Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955" w warszawskim Fotoplastikonie.

27 lipca odbędzie się pierwszy koncert w programie obchodów. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi raper Miuosh z FDG. Orkiestra oraz zaproszeni goście: Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny. Poza utworami z albumu Miuosha zespół wykona także nowe kompozycje przygotowane specjalnie na obchody.

W pierwszym dniu wizyty, w środę 31 lipca, odbędzie się spotkanie bilateralne ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zakończone konferencją prasową - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

30 lipca odbędzie się spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz harcerzami i wolontariuszami.

Na 31 lipca zaplanowano koncert "Tak tęsknię", podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski i Katarzyna Groniec, a dzień później na placu Piłsudskiego podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można, wspólnie z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Janusza Stokłosy, zaśpiewać powstańcze piosenki.

CZYTAJ TAKŻE

W programie obchodów znalazł się również zlot harcerski, w którym wezmą udział organizacje harcerskie, także z zagranicy. 1 sierpnia, w godzinę "W", harcerze i wolontariusze rozdadzą warszawiakom wpinki z symbolem Polski Walczącej.

W dniach 1-5 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć spektakl "Król Lear" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

Fotograficzna gra miejska, wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", rowerowa Masa Powstańcza oraz spotkania edukacyjne dla dzieci - to kolejne punkty programu obchodów.

5 sierpnia ulicami Warszawy, kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania. Marsz zakończy zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania.

2 sierpnia w parku marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego na Powiślu zostanie odsłonięty pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL