Żandarmeria strzeże nie tylko wojska, ale i bezpieczeństwa Polski – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, który wziął we wtorek udział w obchodach święta wojskowej policji.
Szef MON, który wręczył odznaczenia państwowe i resortowe, sam został odznaczony medalem honorowym za zasługi dla Żandarmerii Wojskowej.
„Wręczyłem wam odznaczenia (…), ale chcę, żeby było jasne: te odznaczenia ja wręczyłem wyłącznie jako pośrednik (…). To państwo polskie wręczało wam odznaczenia, to państwo polskie szanuje wasze zasługi, to państwo polskie dumne jest z żandarmerii, która strzeże przecież nie tylko wojska, strzeże bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – powiedział szef MON.
Podkreślił, że w sprawnym przeprowadzeniu „Anakondy-16” - największego ćwiczenia wojsk w Polsce po 1989 r. – olbrzymią zasługę ma żandarmeria.
Komendant główny ŻW płk Tomasz Połuch, który wręczył wyróżnionej kompanii oddziału ŻW z Krakowa tytuł wyróżnionego pododdziału i proporzec, przypomniał historię żandarmerii utworzonej na rozkaz cesarza Bonapartego po wkroczeniu na Litwę.
„Losy żandarmerii nierozerwalnie związane były i są z losem naszej ojczyzny. Żandarmeria pojawiała się zawsze wraz z aspiracjami niepodległościowymi społeczeństwa i tworzonym Wojskiem Polskim, rozwiązywana była wtedy, gdy zaborca, agresor czy okupant siłą dławił polską wolę samostanowienia” – mówił Połuch.
Zadania reaktywowanej w 1990 r. i liczącej ok. 3 tys. żołnierzy żandarmerii to zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku na terenach i obiektach wojskowych oraz w miejscach publicznych, ochrona życia i zdrowia, a także mienia wojskowego przed zamachami, wykrywanie przestępstw i wykroczeń, ujawnianie i ściganie ich sprawców oraz ujawnianie i zabezpieczanie dowodów., a także zapobieganie przestępstwom.
ŻW jest uprawiona do działań przede wszystkim w stosunku do żołnierzy służby czynnej, pracowników cywilnych wojska i osób przebywających na terenach lub w obiektach wojskowych. ŻW współdziała z innymi służbami, także zagranicznymi.
brw/ malk/