II Rzeczpospolita

12.05.2018

Szef MON: marszałek Józef Piłsudski dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek

12 maja 1935 r. w Warszawie zmarł żołnierz, naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski - marszałek Józef Piłsudski; dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek - podkreślił w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. W dniu 12 maja 1935 roku o godz. 20.45 zmarł w Warszawie Marszałek Józef Piłsudski, żołnierz, Naczelnik Państwa, Pierwszy Marszałek Polski" - napisał na Twitterze szef MON.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.(PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL