Polska po 1989 roku

28.10.2018

Szef MON: większość z nas jest za utworzeniem w naszym kraju stałej bazy wojsk USA

Większość z nas jest za utworzeniem w naszym kraju stałej bazy wojsk USA; wsłuchujemy się w głos Polaków - zapewnia szef MON Mariusz Błaszczak przypominając, że w niedzielę wylatuje do Stanów, gdzie będzie rozmawiać o zwiększeniu liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

"Większość z nas jest za utworzeniem w naszym kraju stałej bazy wojsk USA. Wsłuchujemy się w głos Polaków. Dziś wylatuję do Stanów rozmawiać z Johnem Boltonem o zwiększeniu liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Wspólnie pracujemy na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki" - napisał na Twitterze szef MON.

Błaszczak udaje się w niedzielę z wizytą do USA; rozmowy odbędą się w poniedziałek. Minister ma rozmawiać m.in z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

Jak poinformował w sobotę, podczas swojej wizyty będzie też rozmawiał w Pentagonie i amerykańskim Kongresie. "Kongres USA jest niezwykle ważny dla projektu Fort Trump, bo pieniądze na obronność są przyjmowane właśnie przez Kongres" - zaznaczył minister.

Podczas wrześniowej wizyty w USA prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu podkreślał, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego najważniejsze. "I mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce +Fort Trump+" - mówił. Później, odnosząc się do utworzenia w Polsce takiej bazy, dodał: "Wierzę w to głęboko, że jest to możliwe i jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w polskim interesie, jak i w interesie USA".

Trump podczas tego spotkania mówił, że "Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce, idące w miliardy dolarów".(PAP)

agzi/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL