Polska po 1989 roku

29.08.2019

Szef MSZ: wizyta D. Trumpa w Polsce – ważny sygnał specjalnych stosunków między Polską a USA

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, to ważny sygnał specjalnych stosunków między Polską a USA; liczymy, że będzie to okazja do zacieśniania naszych relacji, w szczególności w sferze wojskowej – powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Prezydent Stanów Zjednoczonych 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski - Andrzeja Dudy i Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera; Trump wygłosi przemówienie. 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce. Odbędą się wówczas rozmowy w "cztery oczy" prezydentów: Dudy i Trumpa, rozmowy plenarne delegacji; ponadto z prezydentem USA spotka się premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE

O tę wizytę pytany był w czwartek na konferencji prasowej szef MSZ. Jego zdaniem, wizyta Trumpa w Polsce, to ważny sygnał specjalnych stosunków między Polską a USA.

"Dochodzi do drugiej wizyty urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych w kraju podczas jednej kadencji, jest to odpowiedź na wizytę prezydenta Andrzeja Dudy kilka miesięcy temu w Waszyngtonie" - wskazywał Czaputowicz.

"Liczymy, że będzie to też okazja do zacieśniania naszych stosunków, w szczególności w sferze wojskowej. Cały czas dyskusje trwają i ustalenia są czynione - jeśli chodzi o stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce" - mówił szef MSZ.

Podkreślił, że strona polska liczy także na dalszy rozwój współpracy w dziedzinie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz uzyskania gwarancji importu do Polski gazu skroplonego. "Mówimy też o rozwoju energetyki nuklearnej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi" - dodał.

"Być może będą jakieś zapowiedzi - jeśli chodzi o jeden z naszych postulatów, dotyczący zniesienia wiz dla Polaków w USA" - oświadczył Czaputowicz.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL