Polska po 1989 roku

16.11.2018

Szef placówki dyplomatycznej RP we Lwowie został „Konsulem Roku 2018”

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. Fot. PAP/D. Delmanowicz Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Konsul Generalny RP we Lwowie Rafał Wolski odebrał w piątek z rąk szefa MSZ Jacka Czaputowicza nagrodę „Konsul Roku 2018”. Minister dziękując laureatowi za pracę mówił, że konsulat we Lwowie wydaje blisko jedną czwartą wszystkich wiz i Kart Polaka wydawanych przez polskie placówki.

Nagroda została wręczona w Dniu Służby Zagranicznej obchodzonym w rocznicę wysłania przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, w której poinformował o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

Szef polskiej dyplomacji podczas wręczania nagrody podkreślił, że nagroda Konsula Roku przyznawana jest konsulom, "którzy wyróżniaj się wiedzą merytoryczna, osiągnięciami, szczególnym zaangażowaniem w pełnieniu funkcji konsularnych".

"Serdecznie gratuluje dotychczasowych dokonań, dziękuje za wysiłek, codzienną pracę, staranność w pełnieniu zaszczytnej funkcji (...). Cieszę się, że mogę dzisiaj wręczyć panu tę nagrodę. Niech stanowi ona nie tylko wyróżnienie za dotychczasowe osiągniecia, ale będzie też swoistym zobowiązaniem do dalszych wysiłków służbie naszemu krajowi" - mówił szef MSZ.

Czaputowicz podkreślił, że Konsulat Generalny we Lwowie jest konsulatem obsługującym największa liczbę wnioskodawców wizowych. "W 2017 r. we Lwowie wydano 444 tys. wiz, co stanowi prawie jedną czwartą wszystkich wiz wydanych przez polskie urzędy konsularne na świecie" - powiedział Czaputowicz.

Zaznaczył, że polski konsulat we Lwowie jest też jednym z dwóch urzędów na Ukrainie, które wydają zezwolenia na przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej w ramach małego ruchu granicznego.

"Konsulat generalny we Lwowie odnotowuje również duże zainteresowanie obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia otrzymaniem Karty Polaka. W ubiegłym roku placówka wydała 5,7 tys. Kart Polaka, co znów stanowi około jedną czwartą wszystkich wydanych Kart Polaka; ich ogólna liczba w 2017 r. to 25 tysięcy. W tym roku już w tym momencie jest ich więcej" - powiedział minister spraw zagranicznych.

Zaznaczył, że konsul Wolski dzięki dobrym relacjom z władzami lokalnymi, miejskimi i obwodowymi, skutecznie promuje polską kulturę na zachodniej Ukrainie, "a także porusza trudne dla obu narodów tematy historyczne, zdecydowanie reaguje na próby odchodzenia od prawdy historycznej, czasem trudnej dla narodu ukraińskiego". Dodał, że urząd konsularny pod kierownictwem Rafała Wolskiego prowadzi też aktywny dialog na rzecz zbliżenia samorządów Polski i Ukrainy.

Wyróżniony konsul podkreślił, że kieruje placówką, która ma "znakomitą obsadę personalną". "Nigdy nie zasłużyłbym na nagrodę Konsula Roku, gdyby nie ów wspaniały zespół, znakomici urzędnicy konsularni" - powiedział Wolski.

Rafał Wolski urodził się w 1968 r. w Pleszewie; jest magistrem historii, studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Posługuje się niemieckim, rosyjskim oraz ukraińskim i angielskim (znajomość dwóch ostatnich języków jest niepotwierdzona egzaminem resortowym).

W latach 2000-2006 r. pracował jako konsul, kierownik Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Konsulatu Generalnym RP w Monachium. Od 2010 r. do 2015 r. pracował w polskiej ambasadzie w Kijowie, w tym od 2012 r. jako konsul generalny.

Od września 2015 r. do marca 2017 r. roku był zastępcą kierownika ambasady RP na Ukrainie. Funkcje konsula generalnego we Lwowie objął w kwietniu 2017 r.

Nagroda im. Andrzeja Kremera "Konsul Roku" jest przyznawana raz do roku przez szefa MSZ wyróżniającemu się urzędnikowi konsularnemu. Ustanowiona została w 2010 r. dla uczczenia pamięci podsekretarza stanu w MSZ Andrzej Kremera, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do tej pory Nagrodą Konsula Roku wyróżnieni zostali: Krzysztof Ciebień (2011 r.), Stanisław Kargul (2012 r.), Anna Nowakowska (2013 r.), Ireneusz Truszkowski (2014 r.), Katarzyna Smoter (2015 r.), Sławomir Kowalski 92016 r.), Radosław Wawrzyniak (2017 r.) . (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL