II wojna światowa

05.06.2019

Szef Sztabu Generalnego spotkał się z weteranami lądowania w Normandii

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak, który wziął udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, spotkał się z weteranami operacji; hołd polskim weteranom złożył książę Walii – poinformował SGWP.

W obchodach rocznicy D-Day uczestniczy ok 300 weteranów, w uroczystościach biorą udział królowa Elżbieta II i przedstawiciele 15 państw, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau. Na obchody udał się także premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się również z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

Jak podał Sztab Generalny WP na Twitterze, książę Walii złożył hołd polskim weteranom, którzy uczestniczyli w lądowaniu; dziękował im za wysiłek i poświęcenie.

Sztab Generalny zamieścił także tweet ze spotkania gen. Andrzejczaka z por. Alojzym Jedamskim, który w 1944 służył w plutonie rozpoznawczym 10. Pułku Dragonów, 10. Brygady Kawalerii Pancernej 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Uczestniczył w walkach frontowych na terenie Belgii, Holandii i Niemiec. Był dwukrotnie ranny.

Szef Sztabu Generalnego spotkał się także z trzema innymi polskimi weteranami uczestniczącymi w obchodach.

W programie obchodów jest podróż z Porstmouth do Normandii statku z 300 weteranami na pokładzie, z których każdy ma dziś ponad 90 lat, i powtarzają trasę, która przebyli w 1944 roku.

Na czwartek są planowane dalsze obchody we Francji, w których swój udział potwierdzili - oprócz gospodarza Macrona - m.in. premier May i prezydent Trump.

Lądowanie 6 czerwca 1944 r. w Normandii było największym desantem morskim w historii i początkiem inwazji sił alianckich we Francji. Pierwszego dnia przez kanał La Manche przerzucono ok 156 tys. żołnierzy, głownie amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich. W operacji uczestniczyło 11 polskich dywizjonów lotniczych RAF, wsparcia udzielały trzy polskie okręty przekazane przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej, wśród sił lądowych znaczną role odegrała 1. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka.(PAP)

Autor: Jakub Borowski

brw/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL