Stan wojenny

13.12.2016

Toruń: odsłonięto tablicę upamiętniającą więzionych opozycjonistów

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odsłonięto w Toruniu tablicę upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w Areszcie Śledczym MO. Warto dbać o pamięć, by edukować społeczeństwo - mówił w czasie uroczystości były opozycjonista Jan Wyrowiński.

Pomysłodawcami powstania tablicy byli członkowie Społecznego Komitetu "Solidarni – Toruń Pamięta". Zawisła ona na budynku byłego aresztu.

"Byliśmy dziś w Potulicach, gdzie jest zakład karny, do którego trafiały osoby internowane i więźniowie polityczni. Po uroczystościach w tej miejscowości podeszła do nas nauczycielka ze szkoły znajdującej się nieopodal więzienia i powiedziała, że dopiero z tablicy upamiętniającej osoby tam osadzane, którą odsłoniliśmy półtora roku temu, dowiedziała się o tych wydarzeniach. Właśnie dlatego warto dbać o pamięć i zawieszać takie tablice, jak ta poświęcona dzisiaj, żeby edukować społeczeństwo. Tutaj więzieni byli nie tylko opozycjoniści w okresie PRL-u, ale także żołnierze niepodległościowego podziemia w czasie niemieckiej okupacji" - powiedział podczas uroczystości były opozycjonista, jeden z założycieli komitetu "Solidarni – Toruń Pamięta" Jan Wyrowiński.

Jak wspomniał, sam także trafił do Aresztu Śledczego MO w Toruniu.

"Mam nadzieję, że 13 grudnia nadal będzie dniem refleksji i pamięci. Pamięć jest ulotna, więc dobrze, że powstają inicjatywy przypominające o osobach walczących o wolną Polskę" - mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że "teraz w tym miejscu znajduje się przestrzeń służebna toruńskiego samorządu, otwarta i przyjazna obywatelom". "To jedna z tych zmian, których kiedyś wszyscy pragnęliśmy" - powiedział.

Wcześniej w ramach toruńskich obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni. Ich zwieńczeniem była msza w kościele akademickim.(PAP)

twi/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL