"Nie od razu Polskę zbudowano" - pod takim hasłem odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa w 2013 r. Hasło przyszłorocznej edycji ma nawiązywać do procesu kształtowania się tożsamości narodowej i historii polskiej państwowości.
Jak poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator obchodów w Polsce, temat uzyskał już akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego..
Data Europejskich Dni Dziedzictwa w 2013 r. nie została jeszcze ogłoszona. W tym roku obchody odbyły się w dniach 8-9 września i 15-16 września.
21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zbiegnie się ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. "Jest to dobra okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę odbiorców na rolę powstań narodowowyzwoleńczych" - informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zbiegnie się ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. "Jest to dobra okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę odbiorców na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości" - informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Intencją organizatorów jest zwrócenie uwagi na długie trwanie polskiej państwowości. Hasło Europejskich Dni Dziedzictwa w 2013 r. ma nawiązywać też do poczucia przynależności i związku z historią, językiem czy tradycją. Pomysłodawcy tematu przewodniego chcą również skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków, sztuki, architektury, dyplomacji i sportu.
W obchody Europejskich Dni Dziedzictwa co roku angażuje się kilkaset polskich miast. W tym roku wzięły w nich udział 393 miejscowości. Narodowy Instytut Dziedzictwa szacuje, że w wydarzeniach przygotowanych przez polskie muzea i ośrodki kultury uczestniczyło łącznie ponad 300 tys. osób.
Ideą obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie dziedzictwa kulturowego poszczególnych europejskich regionów i podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Ustanowiła je w 1991 r. Rada Europy. Polska włączyła się do projektu w 1993 r. Obecnie w obchodach bierze udział 50 państw.
Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator obchodów w Polsce, to instytucja kultury odpowiedzialna za ochronę i rejestrację zabytków dziedzictwa narodowego, podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
mce/ mlu/ gma/