II wojna światowa

01.09.2019

Uczestnicy uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny: to najlepsza lekcja historii

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego Warszawie. Fot. PAP/W. Olkuśnik

To najlepsza lekcja historii – podkreślają uczestnicy niedzielnych uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Warszawiacy, którzy nie mogli uczestniczyć w obchodach na pl. Józefa Piłsudskiego zapełnili alejki i trawniki pobliskiego Ogrodu Saskiego.

Wielu mieszkańców Warszawy uczestniczących w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej skryło się przed palącym słońcem w cieniu Ogrodu Saskiego przylegającego do pl. Józefa Piłsudskiego. Zapełnili parkowe alejki i trawniki. Siedząc na ławkach oraz na trawnikach i stojąc w alejkach słuchali wystąpień prezydentów: RP Andrzeja Dudy, Niemiec Franka Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydent USA Mike Pence, które były wyświetlane na wielki telebimie.

CZYTAJ TAKŻE

"To najlepsza lekcja historii” - powiedział PAP Tomasz Rodak, który przybył na uroczystość z synami w wieku 13, 10 i 6 lat. Na ramieniu ma biało-czerwona opaskę ze znakiem Polski Walczącej. "To hołd złożony tym, którzy walczyli o nasza o wolność, o to abyśmy mogli żyć w pokoju" – zaznaczył.

Nawiązując do słów prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił, że tym, którzy walczyli o wolność należy się także wdzięczność za to, że "żyjemy w pokoju przez ponad 70 lat."

Krzysztof Wojciechowski przyszedł na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w amerykańską flagą. "To historyczna flaga, pochodzi z amerykańskiego statku. Ma już ponad 50 lat. Przychodzę z nią na każdą wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce, oprócz Baracka Obamy" – mówił.

W głównych uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wzięło udział 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy.

CZYTAJ TAKŻE

Obok prezydentów Polski i Niemiec oraz wiceprezydenta USA w uroczystości uczestniczyli m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Litwy Gitanas Nauseda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Węgier Janos Ader.

Obecni byli również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a m.in. ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i obrony Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele władz wojskowych.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 salwami pancernika "Schleswig-Holstein" oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL