Rok 1956

20.10.2017

Uczniowie w całej Polsce zapalą "Światełko dla Czerwca '56"

Znicze na grobach ofiar i uczestników Poznańskiego Czerwca zapalą uczniowie w ramach akcji "Światełko dla Czerwca ‘56". W tym roku po raz pierwszy przedsięwzięcie obejmie nie tylko Poznań, ale i inne miejsca w kraju.

Akcja rozpocznie się w poniedziałek 23 października i potrwa do piątku. Po raz trzeci jej uczestnicy uporządkują groby bohaterów i zapalą na nich znicze. Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

"Ta akcja ma swoje dwie odsłony: przed rocznicą Poznańskiego Czerwca, kiedy odwiedzamy groby ofiar oraz przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy odwiedzamy również groby nieżyjących już uczestników Czerwca i ludzi, którzy angażowali się w utrwalanie i pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach" – powiedziała w piątek PAP kierownik muzeum Kinga Przyborowska.

Tegoroczna, jesienna edycja akcji rozpocznie się na jednym z poznańskich cmentarzy przy grobie zmarłego w 2009 roku wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza. "Ten legendarny poznański opozycjonista, działacz Solidarności Walczącej bardzo angażował się w zachowanie pamięci o Poznańskim Czerwcu – także jako zastępca prezydenta miasta. W dużej mierze to dzięki niemu, po długich staraniach, możliwe było otwarcie naszego muzeum" – powiedziała Przyborowska.

Jak podkreśliła, w tegorocznym przedsięwzięciu weźmie udział ok. tysiąca uczniów szkół podstawowych i średnich. Po raz pierwszy akcja odbywać się będzie także poza stolicą Wielkopolski, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Środzie Wielkopolskiej i w Skale k. Ojcowa.

"Cieszy nas, że pamięć o Poznańskim Czerwcu nie ogranicza się tylko do Poznania, jest kultywowana w różnych regionach. Młodzież edukuje się dzięki tej akcji – pracownicy muzeum przygotowują biogramy osób, których groby są odwiedzane, przeprowadzamy również specjalne prelekcje" – powiedziała Kinga Przyborowska.

Znicze zapłoną w tym roku na blisko 130 grobach.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zostało otwarte 4 października 2007 roku. Jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w czasach PRL-u. W swoich zbiorach posiada obecnie 1,3 tys. eksponatów z lat 1945 – 1989. Muzeum znajduje się w przyziemiu Zamku Cesarskiego. W tym budynku w 1956 roku mieściła się Miejska Rada Narodowa. Obok znajdowała się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Okolice obu obiektów były miejscem protestu demonstrantów.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Agata Zbieg

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL