Europa i świat po 1989 roku

13.03.2017

Ukraińskie władze wzmacniają ochronę polskich miejsc pamięci

Po aktach wandalizmu wobec polskich miejsc pamięci narodowej na Ukrainie władze tego kraju wzmocniły ich ochronę – oświadczył w poniedziałek szef lwowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniutka na spotkaniu z konsulem generalnym RP we Lwowie Wiesławem Mazurem.

Ochroną zostaną objęte przede wszystkim polskie pochówki na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich oraz inne znane miejsca, w których znajdują się polskie upamiętnienia – poinformowały służby prasowe administracji.

Syniutka powtórzył w rozmowie z konsulem Mazurem, że władze ukraińskie potępiają niszczenie polskich pomników i robią wszystko, by ustalić sprawców. „Niestety, dziś możemy mówić nie tylko o tych aktach wandalizmu, lecz o zaplanowanych działaniach służb specjalnych agresora (Rosji), których celem jest jeszcze większe zaostrzenie sytuacji (w relacjach między Ukrainą i Polską)” – powiedział.

„Bardzo jasno opowiadamy się za tym, że Ukraińcy i Polacy powinni nie tylko żyć w przyjaźni i razem, ale i pomagać sobie nawzajem i nie poddawać się takim prowokacjom. Chcemy pokazywać przykład, że nasze narody żyją i będą żyły w przyjaźni i razem” – podkreślił szef administracji obwodu lwowskiego.

W ostatnich dniach we Lwowie wymazano farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku profesorów lwowskich oraz w taki sam sposób zniszczono pomnik polskich ofiar zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim. W obu miejscach pojawił się napis "Śmierć Lachom". W Podkamieniu na krzyżu namalowano swastykę. Miejscowe władze usunęły już ślady działalności wandali.

Wcześniej, w styczniu, wysadzono pomnik Polaków zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka w obwodzie lwowskim. W lutym pomnik ten został odbudowany ze środków społeczności ukraińskiej okolicznych miejscowości. W styczniu czerwoną farbą pomazano cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem, w tym również znajdujący się tam polski cmentarz wojenny.

W lutym czerwoną farbą obrzucono siedzibę polskiego konsulatu we Lwowie i pozostawiono na ogrodzeniu napis "Nasza ziemia". Także w lutym nacjonaliści z niewielkiej organizacji "Czarny Komitet" zawiesili na parkanie ambasady RP w Kijowie portret przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery. Ogłosili, że protestują tak przeciwko antyukraińskim wypowiedziom polskich polityków.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/ pro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL