Epoka nowożytna

28.06.2010 aktualizacja 26.03.2018

Unikatowy zielnik Syreniusza trafił do zbiorów muzeum w Oświęcimiu

Szymon Syreński. Źródło: CBN Polona Szymon Syreński. Źródło: CBN Polona

28.06.2010. Oświęcim (PAP) - O unikatowy zielnik Szymona Syreniusza, inaczej zwany "Herbarzem", wydany w drukarni Bazylego Skalskiego w Krakowie w 1613 roku, wzbogaciły się zbiory muzeum miejskiego w Oświęcimiu - poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

"Herbarz został opracowany przez Syreniusza dla Anny Wazówny. Opisuje zastosowania ziół i roślin w praktyce oraz ich leczniczy charakter. Zielnik był wykorzystywany w lecznictwie do XIX wieku" - powiedziała rzecznik.

Kwiecień dodała, że dla oświęcimskiego muzeum jest to o tyle szczególny nabytek, gdyż Syreniusz urodził się właśnie w tym mieście. Placówce zaoferował zakup zielnika jeden z krakowskich antykwariuszy. "Herbarz" wymaga konserwacji. Po niej będzie go można oglądać na specjalnej ekspozycji.

Szymon Syreński urodził się około 1540 roku w Oświęcimiu. Zmarł 29 marca 1611 roku w Krakowie. Był profesorem Akademii Krakowskiej, lekarzem, botanikiem, badaczem leczniczych właściwości ziół, jednym z najwybitniejszych polskich zielnikarzy. Używał zlatynizowanych form nazwiska: Syrenius, Syrrenius oraz Sacranus. W literaturze polskiej najczęściej nazywany jest Syreniuszem.(PAP)

szf/ abe/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL