Polska po 1989 roku

28.11.2018

Uroczyste wręczenie sztandaru Akademii Wojsk Lądowych

Matka chrzestna sztandaru AWL, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz (C) podczas uroczystego wręczenia nowego sztandaru Akademii Wojsk Lądowych oraz obchodów Dnia Podchorążego. Fot. PAP/M. Kulczyński Matka chrzestna sztandaru AWL, córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz (C) podczas uroczystego wręczenia nowego sztandaru Akademii Wojsk Lądowych oraz obchodów Dnia Podchorążego. Fot. PAP/M. Kulczyński

Uroczyste wręczenie sztandaru Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki odbyło się w środę we Wrocławiu. Matką chrzestną sztandaru została córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Uroczystość połączono z obchodami Dnia Podchorążego.

Nowy sztandar Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, nadał postanowieniem z 5 września 2018 r. prezydent Andrzej Duda. Poprzednio uczelnia miała sztandar Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, który zostanie przekazany do Muzeum Wojska Polskiego. Na podstawie rozporządzenia szefa MON uczelnia zmieniła nazwę 1 października 2017 r.

W środę we Wrocławiu na pl. Wolności odbyło się odprowadzenie starego sztandaru i wręczenie nadanego przez prezydenta Dudę, sztandaru AWL im. Tadeusza Kościuszki.

"Jesteśmy dumni, że matką chrzestną sztandaru Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu jest pani Zofia Pilecka-Optułowicz, córka naszego bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego, uważanego za jednego z najbardziej odważnych ludzi na świecie" - mówił rektor komendant AWL gen. bryg. Dariusz Skorupka.

Rektor przypomniał, że wrocławska uczelnia współpracuje z najlepszymi uczelniami wojskowymi na świecie, m.in. z amerykańską West Point, a ostatnio nawiązała też współpracę z podobnymi akademiami w Azji.

Generał przypomniał, że w czwartek przypada 188. rocznica wybuchu powstania listopadowego, na którego czele stanęli podchorążowie z Warszawy, dlatego też uroczystość wręczenia sztandaru jest świętowana razem z obchodami Dnia Podchorążego.

"Nasi bohaterowie wtedy militarnie nie wygrali, ale obudzili ducha w narodzie i dali mu nadzieję. Ta nadzieja plus danina krwi naszych rodaków po latach doprowadziła do dzisiejszej, wolnej, niepodległej Polski" - mówił gen. Skorupka.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak odczytał - skierowany do żołnierzy - list premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że Akademia Wojsk Lądowych jest na trwałe wpisana w "mapę miasta i naszych sił zbrojnych". "Uczelnia zmienia się, by jak najlepiej sprostać wyzwaniom współczesności i przygotować absolwentów do niełatwej służby na straży bezpieczeństwa rodaków. Najnowszym wyrazem zobowiązania społeczności akademii do dbałości o jej dobre imię i dalszy rozwój jest wręczany dzisiaj nowy sztandar. Wszystkim państwu życzę, by symbol ten łączył kadrę naukowo-dydaktyczną, pracowników i studentów wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych oraz inspirował do podejmowania służących jej kolejnych inicjatyw" - napisał premier Morawiecki.

Premier gratulował podchorążym "obranej, niełatwej ścieżki kariery, która jest powodem do chluby, ale też szczególnym zobowiązaniem". "Akademia wyposaży bowiem Państwa w wiedzę i umiejętności, by zmieniać oblicze sił zbrojnych, by każdego dnia stać na straży naszych granic i naszej niepodległości. W Dniu Podchorążego, w dniu Państwa święta, życzę wszelkiej pomyślności, determinacji i sukcesów zawodowych. Wiem, że będziemy z Państwa dumni” - napisał szef rządu.

Po uroczystości wręczenia sztandaru AWL odbył się piknik i obchody Dnia Podchorążego, podczas których m.in. podchorążowie w strojach z epoki zainscenizowali wydarzenia z nocy listopadowej z 1830 r. Odbył się też pokaz multimedialny. (PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ joz/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL