- Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych informuje:
Od dnia 31 sierpnia 2015 roku Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych realizuje ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Do dnia 4 stycznia 2016 roku do Urzędu wpłynęło 689 wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub/i osoby represjonowanej z powodów politycznych. W przypadku 429 osób Szef Urzędu wydał decyzje potwierdzające ww. status. W pozostałych sprawach toczy się postępowanie administracyjne, np. oczekują one na decyzję Instytutu Pamięci Narodowej, która jest niezbędna do pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.
Osoby posiadające potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej lub/i osoby represjonowanej z powodów politycznych mogą ubiegać się o świadczenie pieniężne i pomoc pieniężną.
Świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł miesięcznie może być przyznane osobie uprawnionej, na jej wniosek jeżeli:
1) dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej nie przekracza kwoty odpowiadającej 120% najniższej emerytury (od dnia 1 marca 2015 r. jest to kwota 1056,54 zł), albo
2) dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza kwoty odpowiadającej 100% najniższej emerytury (od dnia 1 marca jest to kwota 880,45 zł).
Dotychczas do Urzędu wpłynęło 245 wniosków o przyznanie takiego świadczenia. Wydano 123 pozytywne decyzje, w tym 100 przyznające świadczenie pieniężne na okres 12 miesięcy i 23 decyzje na 60 miesięcy. Przyznania świadczenia odmówiono 21 osobom. W pozostałych sprawach trwa postępowanie administracyjne, tj. oczekują one na potwierdzenie statusu lub uzupełnienie dokumentacji.
Pomoc pieniężna może być przyznana osobom uprawnionym znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych. Może być również przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa oraz opłacanie pomocy pielęgnacyjnej. Przyznawana jest ona z zasady raz na 12 miesięcy.Do Urzędu wpłynęło 157 wniosków o przyznanie pomocy pieniężnej.
W tym zakresie wydano 72 decyzje pozytywne. W pozostałych sprawach trwa postępowanie administracyjne, tj. oczekują one na potwierdzenie statusu lub uzupełnienie dokumentacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/