Wojna polsko-bolszewicka

03.08.2017

W Białymstoku rekonstrukcja historyczna bitwy z bolszewikami z 1920 roku

Rekonstrukcja jednego z epizodów bitwy o Białystok. Fot. PAP/A. Reszko Rekonstrukcja jednego z epizodów bitwy o Białystok. Fot. PAP/A. Reszko

Mieszkańcy Białegostoku i turyści będą mogli zobaczyć inscenizację bitwy o miasto z 22 sierpnia 1920 roku, uważanej przez historyków za największą w jego dziejach. W widowisku zaplanowanym na 20 sierpnia weźmie udział ok. 120 rekonstruktorów i sprzęt militarny.

W tzw. bitwie białostockiej sprzed 97 lat starły się oddziały I Pułku Piechoty Legionów, ze ściganymi wojskami bolszewickimi cofającymi się spod Warszawy. Jak opisują historycy, zwycięstwo odniosły siły polskie, które przez kilkanaście godzin krwawych walk ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.

Rekonstrukcja tych wydarzeń odbędzie się 20 sierpnia na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Pałacowej. Przed rokiem miała tam miejsce pierwszy taki pokaz, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

"W tym roku chcemy tę inscenizację powtórzyć. Dzięki rekonstrukcji wielu białostoczan zainteresuje się historią miasta i zapamięta datę największej w dziejach bitwy na terenie Białegostoku - 22 sierpnia 1920 roku" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Miasto przeznacza na organizację tego przedsięwzięcia 80 tys. zł. Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów z Polski, Białorusi i Rosji. Będzie można zobaczyć m.in. dwa czołgi renault FT 17 i sowiecki samochód pancerny oraz jednostkę konną; będzie przygotowana stosowna scenografia, efekty dźwiękowe i pirotechniczne.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 13, ma potrwać niecałą godzinę, będzie ją można oglądać również na trzech telebimach, na których - przed rozpoczęciem inscenizacji - wyświetlane będą materiały o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-20.

Ulice, gdzie zostanie przygotowany pokaz, będą zamknięte od godz. 6 rano. Po pokazie sprzęt militarny będzie można oglądać przy Muzeum Wojska w Białymstoku.

W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-20, bitwa białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej.

Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Walki z 22 sierpnia 1920 roku upamiętnione są w kilku miejscach Białegostoku. W mieście jest też pomnik upamiętniający szesnastu mieszkańców Białegostoku, przedstawicieli czterech wyznań, zamordowanych przez bolszewików 20 sierpnia 1920 roku, w przededniu wycofania się przez nich z miasta. (PAP)

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL