II Rzeczpospolita

07.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Bydgoszczy posadzono dąb upamiętniający marszałka Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa ku czci Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 92 w Bydgoszczy. Lata 30. XX w. Fot. NAC Tablica pamiątkowa ku czci Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 92 w Bydgoszczy. Lata 30. XX w. Fot. NAC

Dąb upamiętniający marszałka Józefa Piłsudskiego w piątek posadziła w Bydgoszczy jego wnuczka Joanna Onyszkiewicz. Drzewo wzbogaciło Aleję Dębów, w której honorowane są wybitne osoby, zasłużone miasta i Polski.

"Dąb ten sadzimy kilka dni przed Świętem Niepodległości, która została odzyskana w 1918 r., ale przecież wiadomo było wtedy i wiadomo zresztą dzisiaj, że raz odzyskana niepodległość zawsze wymaga zawsze stałej troski. Wtedy wymagała ona szczególnej troski, szczególnego zaangażowania i dzisiaj kiedy wszyscy jesteśmy świadomi tego, co się dzieje na Ukrainie" - powiedział Janusz Onyszkiewicz, przemawiając w imieniu żony Joanny.

Przypomniał, że to marszałek Piłsudski mówił, że "nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy".

Józef Piłsudski w Bydgoszczy spędził 6 czerwca 1921 r., a następnego dnia rano opuścił miasto. W czasie wizyty m.in. przyjął defiladę wojskową, wziął udział w manifestacji patriotycznej, odwiedził szkołę podchorążych, szpital wojskowy i straż pożarną, obejrzał spektakl w teatrze.

"W związku z tym to, co się dzieje tam, nie jest dla nas całkowicie obojętne i z punktu widzenia czysto emocjonalnego, historycznego, ale także z punktu widzenia naszego własnego interesu narodowego, jakim jest po prostu bezpieczeństwo i niepodległość. Pamiętajmy o naszych ukraińskich przyjaciołach, braciach, gdy za parę dni będziemy demonstrować nasze przywiązanie do idei niepodległości" - podkreślił były minister obrony.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaznaczył, że posadzenie dębu poświęconego marszałkowi Piłsudskiemu zainaugurowało obchody rocznicy odzyskania niepodległości.

"Bydgoszcz bardzo długo czekała na odzyskanie niepodległości, przecież dopiero w styczniu 1920 r. Polska wkroczyła do Bydgoszczy. To nie były łatwe dni - przywracanie polskiego porządku, uruchamianie urzędów i szkół" - mówił Bruski.

Józef Piłsudski w Bydgoszczy spędził 6 czerwca 1921 r., a następnego dnia rano opuścił miasto. W czasie wizyty m.in. przyjął defiladę wojskową, wziął udział w manifestacji patriotycznej, odwiedził szkołę podchorążych, szpital wojskowy i straż pożarną, obejrzał spektakl w teatrze.

Aleja Dębów w Bydgoszczy została zainicjowana w 2003 r. Stare i nowo posadzone dęby upamiętniają zasłużone osoby dla miasta i kraju, m.in.: reżysera Jerzego Hoffmana, papieża Jana Pawła II, premiera Tadeusza Mazowieckiego, pianistę Piotra Palecznego, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, księdza Jerzego Popiełuszkę, kryptologa Marina Rejewskiego, lekkoatletkę Irenę Szewińską. (PAP)

rau/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL