Uroczyste podniesienie flagi, marsz "Orzeł może" - zachęcający Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych, spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Polonią - tak wyglądały czwartkowe obchody Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Flagi było wciągnięcie flagi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
"Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi idącej wysoko na maszt, albo polskiej flagi, która reprezentuje nasz kraj, nasz naród w ważnych miejscach świata" - mówił podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że biało-czerwona flaga łączy Polaków ponad granicami. Dziękował także tym, którzy w tym dniu propagują polską flagę, robią kokardy narodowe, organizują konkursy i ozdabiają swoje domy.
W Dniu Flagi ruszyła także akcja "Orzeł może", którą prezydent objął honorowym patronatem. Cel inicjatywy to zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. W czwartek zainaugurował ją pochód w centrum stolicy, który przed południem wyruszył z ronda de Gaulle’a - Nowym Światem na Krakowskie Przedmieście. Tam o godz. 13 przed Pałacem Prezydenckim z uczestnikami marszu spotkał się prezydent z małżonką. Kampania zakończy się 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność.
Akcje w Dniu Flagi organizowano także w wielu miastach Polski.
Na pl. Wolności w Poznaniu zaprezentowano polską flagę złożoną z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów. W Krakowie biało-czerwone flagi rozdawano mieszkańcom; mimo ulewnego deszczu przed południem chętnych nie brakowało. W Gorzowie Wielkopolskim wywieszono 100 polskich flag na budynku lubuskiego urzędu wojewódzkiego; przeszedł też marsz ze 100-metrową biało-czerwoną flagą. W Świętokrzyskiem na wieczór zaplanowano widowisko historyczne "W obronie Biało-Czerwonej". Podczas uroczystości w Szczecinie wiceprezydent miasta Krzysztof Soska mówił: Flaga jest dla nas przejawem dumy i patriotyzmu, przypomina nam o odwadze i bohaterstwie tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę.
W wyjątkowy sposób święto uczciła gmina Rewal (zachodniopomorskie) - na latarni morskiej w Niechorzu zawisła 25-metrowa flaga, zakrywając w ten sposób całą latarnię.
W czwartek przypadał też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji prezydent spotkał się w Warszawie z Polonią Świata. Dziękował działaczom polonijnym za ich aktywność służącą - jak mówił - temu, by "polskość trwała, a Polacy mieli silne poczucie związku z ojczyzną", zasłużonym wręczył odznaczenia państwowe.
"Mam świadomość, że spotykam się tutaj w Domu Polonii z gronem ludzi najbardziej zasłużonych i najgłębiej zatopionych w sprawy życia polskiego i polonijnego, za co serdecznie dziękuję" - mówił w czwartek prezydent do zgromadzonych w warszawskim Domu Polonii.
Podkreślał, że ich działalność wiąże się często nie z samym splendorem i honorami, ale z koniecznością poświęcenia własnej energii i czasu, po to, "aby polskość trwała, by Polacy mieli to silne poczucie związku z ojczyzną i to idące przez kolejne pokolenia w każdym z krajów europejskich, prawie w każdym kraju świata".
Ponadto prezydent i prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski odsłonili popiersie Ignacego Paderewskiego; w czwartek w Domu Polonii otwarto salon muzyczny poświęcony Paderewskiemu.
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Oprócz Polski, święto flagi obchodzą też m.in. kraje skandynawskie, USA, Meksyk, Argentyna i Ukraina.
2 maja przypada także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku obchodzimy go dwunasty raz. Święto zainicjował Senat "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków". (PAP)
sdd/ son/