Prelekcje poświęcone relacjom chrześcijańsko-żydowskim oraz modlitwy na kirkucie i w katedrze - to część wydarzeń, zaplanowanych w ramach centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, które odbędą się 16 stycznia w Sandomierzu (Świętokrzyskie).
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
W Polsce przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. W tym roku, z racji zbieżności tej daty z szabasem, przesunięto obchody o jeden dzień.
Gośćmi sandomierskich uroczystości będą m.in. ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Podczas spotkania inaugurującego obchody w Zamku Kazimierzowskim zaplanowano wykład prof. Waldemara Kowalskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, o Polakach i Żydach w Sandomierzu.
Obchody poprzedzą wydarzenia kulturalne i prelekcje historyczne dla mieszkańców Sandomierza, organizowane od niedzieli. Tego dnia w Sali Rycerskiej zamku będzie można posłuchać muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Chanajki”.
Uczestnicy uroczystości będą brali udział w modlitwie na dawnym Cmentarzu Żydowskim - kirkucie - przy ul. Suchej oraz w nabożeństwie Słowa Bożego w bazylice katedralnej.
Hasło tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu „Pan jest moją mocą (…). Jemu zawdzięczam moje ocalenie” - zaczerpnięte z Księgi Wyjścia – będzie przyczynkiem do dyskusji w Muzeum Diecezjalnym. W panelu będą uczestniczyli duchowni i naukowcy.
Zaprezentowana zostanie książka „Stosunki chrześcijańsko–żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze sandomierskiej”, z materiałami z konferencji poświęconej tej tematyce, która odbyła się w 2013 roku. Przygotowano też dwie wystawy: fotograficzną, dokumentującą sandomierską wspólnotę żydowską oraz obrazów Hanny Kossowskiej.
Po południu w Katolicki Dom Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”, oparty na tekście Zvi Kolitza.
Obchody poprzedzą wydarzenia kulturalne i prelekcje historyczne dla mieszkańców Sandomierza, organizowane od niedzieli. Tego dnia w Sali Rycerskiej zamku będzie można posłuchać muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Chanajki”.
W Muzeum Diecezjalnym zaplanowano warsztaty dla gimnazjalistów przybliżające kulturę, tradycję i dzieje Żydów.
Muzeum Okręgowe zaprezentuje wystawę judaiców. Instytucja, przy współpracy z I LO Collegium Gostomianum i z II LO im. Tadeusza Kościuszki, organizuje też panel edukacyjny poświęcony m. in. judaizmowi oraz twórcom literatury i artystom pochodzenia żydowskiego z okresu XX-lecia międzywojennego.
W Collegium Gostomianum będzie można oglądać wystawy poświęcone dawnym uczniom szkoły wyznania mojżeszowego oraz symbolice nagrobków na kirkucie. Szkolna grupa teatralna zaprezentuje przedstawienie, oparte na dramacie „Dybuk” Szymona An-skiego.
Z kolei w kinie „Starówka” Sandomierskiego Centrum Kultury zaplanowano projekcje izraelskich filmów z 2012 r. „Wypełnić pustkę” (reż. Rama Burshtein) oraz „Mój przyjaciel wróg” (reż. Eran Riklis) - wyprodukowanego wspólnie z Francuzami i Brytyjczykami.
Organizatorami centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce są: biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz i burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.
Dzień Judaizmu obchodzony jest również przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech, Austrii, Holandii i Szwajcarii. W Polsce centralne obchody tego dnia co roku odbywają się w innym mieście. (PAP)
ban/ itm/