2011-03-08 (PAP) - 20 plansz pokazujących działalność naukową i życie prywatne Marii Skłodowskiej-Curie można oglądać w Europejskiej Organizacji Badań Jadrowych CERN w Genewie. Otwarta we wtorek wystawa "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie" będzie dostępna do 24 marca.
"Plansze pokazują poszczególne etapy w życiu zawodowym i prywatnym Skłodowskiej-Curie: dzieciństwo i młodość w Polsce, studia w Paryżu, życie prywatne z Piotrem, a także Marię jako matkę. Wystawa pokazuje też jej kontakty ze światem naukowym, moment odkrycia polonu i radu i konsekwencje tego odkrycia” – powiedziała PAP dyrektor warszawskiego Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i współautorka wystawy Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.
Twórcy wystawy położyli również nacisk na kontakty i związki uczonej z Polską. Dlatego na planszach znalazły się informacje o jej wielokrotnych powrotach do Polski: zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Pokazano m.in. moment stworzenia pierwszej pracowni radiologicznej w 1913 roku, a potem to wszystko co służyło budowie i wyposażeniu Instytutu Radowego w Warszawie.
"Ostatnia z plansz pokazuje paryski Panteon i to w jaki sposób została uhonorowana. To jedyna osoba nieurodzona we Francji i pierwsza kobieta, która spoczęła tam w uznaniu za zasługi naukowe” – przypomina Sobieszczak-Marciniak.
Wystawę "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej-Curie" przetłumaczono już na kilka języków. Poza angielskim, powstały już wersja francuska i niemiecka. W przygotowaniu są również: portugalska i hiszpańska.
"Polskie placówki dyplomatyczne w różnych miejscach na świecie bardzo się nią zainteresowały” – wyjaśnia PAP współautorka wystawy. Tę, otwartą w CERN, zorganizowano pod auspicjami stałego przedstawiciela Polski w biurze ONZ w Genewie, ambasadora Remigiusza Henczela.
Europejska Organizacji Badań Jądrowych CERN jest międzyrządową, naukową organizacją krajów europejskich. Prowadzi badania podstawowych składników materii, z której składa się Wszechświat. Podstawowym narzędziem badawczym jest LHC - największy, zbudowany dotychczas przez człowieka akcelerator cząstek. Pozwala on tworzyć i badać materię, która wypełniała Wszechświat, gdy jego wiek wynosił zaledwie drobny ułamek sekundy.
Ośrodek powstał w 1954, obecnie do CERN należy 20 państw. Zatrudnia około 2250 fizyków, inżynierów, techników i specjalistów innych dziedzin. Polska status państwa-obserwatora w CERN uzyskała w 1964 r. Pełnoprawnym członkiem organizacji jest od 1991 roku; zatrudnionych na etatach w CERN-ie jest 58 Polaków. (PAP)
ekr/ tot/