Polska po 1989 roku

12.04.2019

W Gołdapi zostanie upamiętniona Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz, 2006 r. Fot. PAP/R. Pietruszka Anna Walentynowicz, 2006 r. Fot. PAP/R. Pietruszka

Tablica upamiętniająca współzałożycielkę Wolnych Związków Zawodowych i "Solidarności" Annę Walentynowicz zostanie odsłonięta w piątek w Gołdapi na Mazurach. W ośrodku odosobnienia w tym mieście Walentynowicz była internowana w 1982 roku.

Uroczystość przygotowana przez gdański i białostocki oddziały Instytutu Pamięci Narodowej jest częścią obchodów ustanowionego przez Sejm Roku Anny Walentynowicz. Legenda "Solidarności" była więziona w ośrodku odosobnienia dla kobiet w Gołdapi od stycznia do marca 1982 r.

Gołdapskie obchody rozpoczną się w piątek o godz. 11 mszą św. w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Po mszy, w grocie przy tym kościele zostanie odsłonięta i poświęcona tablica przypominająca postać działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Następnie w Domu Kultury w Gołdapi odbędzie się wykład dyrektora gdańskiego IPN prof. Mirosława Golona pt. "Refleksje o życiu Anny Solidarność – Anny Walentynowicz i jej wkładzie w walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę". W tym samym miejscu prezentowana będzie wystawa pt. "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929–2010".

Anna Walentynowicz brała udział w antykomunistycznych protestach robotniczych w Trójmieście i w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1970 r. Od 1978 r., działając w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, udostępniała mieszkanie jako punkt kontaktowy, redagowała i kolportowała niezależne pismo "Robotnik Wybrzeża" oraz współorganizowała obchody rocznic Grudnia'70 i kultywowała pamięć ofiar komunistycznego mordu na robotnikach. Była prześladowana i wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin.

W sierpniu 1980 r. Walentynowicz została zwolniona z pracy. Stało się to bezpośrednią przyczyną wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej, który zapoczątkował powstanie NSZZ "Solidarność". Pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie jej do pracy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Walentynowicz była internowana najpierw w Fordonie, a następnie w Gołdapi. W marcu 1983 r. stanęła przed sądem w Grudziądzu, oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 r. Skazano ją na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

W grudniu 1983 r. ponownie aresztowano ją przy próbie wmurowania tablicy, upamiętniającej górników kopalni Wujek. Z więzienia w Lublińcu została zwolniona w kwietniu następnego roku ze względu na zły stan zdrowia.

Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki, przeprowadzonego od 18 lutego 1985 r. do 31 sierpnia 1986 r. w Krakowie.

W 2006 r. otrzymała Order Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. Była w polskiej delegacji udającej się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.(PAP) autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL