W stolicy Ukrainy, Kijowie, otwarto w środę pierwszą na świecie Polską Bibliotekę Medyczną. Polscy lekarze przekazali dla niej ponad 5 tysięcy czasopism i książek, wśród których jest prywatny księgozbiór profesora Zbigniewa Religi.
„Polska ma bibliotekę Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, bibliotekę Polskiej Akademii Umiejętności w Paryżu, są stacje w Wiedniu i Berlinie, ale biblioteka medyczna w Kijowie jest pierwszą tego typu placówką poza granicami naszego kraju” – wyjaśnił Krzysztof Królikowski, polski lekarz i pomysłodawca założenia biblioteki.
Polska Biblioteka Medyczna powstała przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. Królikowski, który tu studiował, podkreślił, że jego inicjatywę wsparły prawie wszystkie polskie wydawnictwa medyczne. „To nie jest zbiór jakichś starych książek; cały czas otrzymujemy najnowszą literaturę” – powiedział.
Profesor Anatol Święcicki, znany na Ukrainie lekarz polskiego pochodzenia i działacz organizacji polskich, ocenił, że zbiory biblioteki wzbogacą wiedzę medyczną w tym kraju. „Ukraińcy dobrze znają język polski, więc czytanie tych prac nie nastręcza wielkich problemów. Są to bardzo dobre dzieła z dziedziny medycyny, bardzo korzystne w naszym zawodzie” – zaznaczył.
Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzej Sawoni zapewnił, że w kijowskiej bibliotece znajdą się najlepsze wydawane w Polsce prace z zakresu medycyny. „Chcielibyśmy tu propagować wszystkie najnowsze rozwiązania wraz z digitalizacją zbiorów ukraińskiej biblioteki” – podkreślił.
Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie posiada dziś około 5,5 tysiąca woluminów. Znajdują się wśród nich książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ akl/ mc/