11.09.2010. Kraków (PAP) - Odśpiewaniem "Roty" przez połączone chóry liczące w sumie ponad 1,5 tys. wykonawców i widowiskiem plenerowym na placu Matejki oraz Rynku Głównym w Krakowie uczczono w sobotę 600-lecie bitwy pod Grunwaldem i setną rocznicę odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. To druga część krakowskich obchodów obydwu rocznic, pierwsza odbyła się w lipcu.
"Dzieło na które patrzymy, nie powstało z nienawiści" - mówił Paderewski o odsłanianym pomniku tymi samymi słowami, które wypowiedział przed wiekiem. "Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny, nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej, silnej przyszłości. Zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na pole walki, ale w obronie dobrej, słusznej sprawy zwycięskiego dobyli oręża" - podkreślił.
Aktorzy i statyści ubrani byli w stroje z epoki. Pobliże pomnika ozdobiono scenografią nawiązującą do autentycznych dekoracji sprzed 100 lat. W uroczystości wzięli mieszkańcy i obecne władze Krakowa.
Po godzinie spod Pomnika Grunwaldzkiego wyruszył na Rynek Główny uroczysty przemarsz wojsk Władysława Jagiełły. U stóp Wieży Ratuszowej odegrano historyczne widowisko plenerowe "Triumf rycerstwa polskiego po bitwie grunwaldzkiej". Wzięli w nim udział m.in. triumfator spod Grunwaldu król Władysław Jagiełło, jego małżonka Anna Cylejska, rycerz Zawisza Czarny, kardynał Zbigniew Oleśnicki, a nawet pojmani na polach Grunwaldu Krzyżacy.
Na koniec zaplanowano odśpiewanie przez wszystkich zgromadzonych na Rynku piosenki "Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska", znaną z filmu "Krzyżacy", którego plenerową projekcję przygotowano jako ostatni akcent imprezy.
Obchody zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa i Radę Miasta Krakowa. Współorganizatorami wydarzenia są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński, Bractwo Kurkowe oraz Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.(PAP)
czo/ wkr/