Sport w II RP

01.11.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Krakowie odnowiono grobowiec legendarnego piłkarza Henryka Reymana

Na Cmentarzu Rakowickim, najbardziej znanej krakowskiej nekropolii, odnowiono grobowiec, w którym spoczywa legendarny piłkarz Wisły, wielokrotny reprezentant Polski Henryk Reyman.

Jak poinformował PAP dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) Maciej Wilamowski, renowacja grobowca kosztowała prawie 20 tys. zł, z czego 8700 pochodziło z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Reyman urodził się 28 lipca 1897 roku w Krakowie. Jako 30-latek zdobył tytuł króla strzelców ligi z dorobkiem 37 bramek. Jego nazwisko widnieje w elitarnym "Klubie 100" (zawodnicy, którzy uzyskali w ekstraklasie ponad sto goli).

Był podpułkownikiem Wojska Polskiego, walczył w pierwszej i drugiej wojnie światowej, a także polsko-bolszewickiej. Zmarł 11 kwietnia 1963 roku w Krakowie.

Cmentarz Rakowicki otwarty został w styczniu 1803 roku. W tym samym grobowcu co Reyman spoczywają też m.in. jego bracia Jan i Stefan. Oni również byli piłkarzami Wisły, jednak pozostawali w cieniu starszego Henryka. (PAP)

bko/ rcz/ kali/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL