Średniowiecze

07.09.2019

W Lidzie odsłonięto pomnik księcia Giedymina

Uroczyste odsłonięcie pomnika księcia Giedymina, który w latach 1316–1341 był władcą Wielkiego Księstwa Litewskiego, odbyło się w sobotę w Lidzie na zachodzie Białorusi. Pomnik powstał z inicjatywy lokalnych władz.

Odlany z brązu pomnik księcia Giedymina na koniu odsłonięto uroczyście w ramach dni Lidy, która w przyszłym roku będzie pełnić rolę kulturalnej stolicy Białorusi.

W uroczystości – jak informuje Radio Swaboda – wzięło udział kilkaset osób, a oprócz flag państwowych na placu w centrum Lidy widać było symbolikę narodową - liczne biało-czerwono-białe flagi i herby z Pogonią.

CZYTAJ TAKŻE

Wzniesienie pomnika założyciela Lidy zainicjowały lokalne władze. Pomnik wykonano według projektu rzeźbiarzy Wolhi Niaczaj i Siarhieja Ahanaua.

Wielki książę Giedymin był dziadkiem Władysława Jagiełły i księcia litewskiego Witolda. W czasie jego panowania terytorium państwa litewskiego zwiększyło się dwukrotnie i powstało tam wiele grodów oraz murowanych zamków, m.in. w Lidzie, Krewie i Witebsku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ dmi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL