Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2017

W Moskwie rozpoczęły się 30. Międzynarodowe Targi Książki

Ponad 600 wydawnictw z około 40 krajów bierze udział w otwartych w środę 30. Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie. Przez pięć dni w rosyjskiej stolicy odbędzie się w ramach jubileuszowych targów łącznie około 700 wydarzeń literackich i wydawniczych.

Wśród nich będzie festiwal Literatury Narodów Rosji, które mają status honorowego gościa targów. Zaprezentowane zostaną nie tylko książki, ale też rzemiosło ludowe i kuchnia narodów Federacji Rosyjskiej, odbywać się będą warsztaty językowe i przedstawienia teatralne prezentujące kultury etniczne. W Federacji Rosyjskiej - jak przypomniano przy okazji targów - publikowane są książki w około 60 językach narodowych.

Swój program na targach zaprezentuje Forum Kultur Słowiańskich, zrzeszające kilkanaście słowiańskich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W tym projekcie, mającym status organizacji pozarządowej, uczestniczy również Polska. Wśród tematów zapowiedziano dyskusje o literaturze współczesnych państw słowiańskich, relacjach między narodami, a także przyszłości książki. Ekspozycję odwiedzi minister kultury Macedonii Robert Alagozowski.

Wśród gości tegorocznych targów będzie polski pisarz i plastyk Adam Wodnicki; w środę odbędzie się prezentacja jego książki "Tryptyk prowansalski" wydanej w Rosji w 2016 roku w Wydawnictwie Iwana Limbacha. Autorka rosyjskiego tłumaczenia Ksenia Starosielska została uhonorowana w zeszłym roku za tę pracę nagrodą Mistrz, przyznawaną za przekład literacki.

Jak co roku, podczas moskiewskich targów prezentowane będą nowe tytuły, a z czytelnikami spotkają się popularni autorzy. Zapowiedziano m.in. prezentację wybranych utworów zmarłego w lipcu prozaika Daniiła Granina, autora książki "Księgi blokady", poświęconej oblężeniu Leningradu podczas II wojny światowej. Legenda rosyjskiej mody, projektant Wiaczesław Zajcew (Sława Zajcew) zaprezentuje album biograficzny "Moda - mój dom". Nową powieść zatytułowaną "Ijuń" (ros. czerwiec) przedstawi pisarz, publicysta i literaturoznawca Dmitrij Bykow.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL