Auschwitz

11.05.2018

W niedzielę w Stalowej Woli marsz upamiętniający rotmistrza Pileckiego

Piąty Marsz Pamięci rtm. Witolda Pileckiego przejdzie w niedzielę ulicami Stalowej Woli. Wydarzenie upamiętniające 117. rocznicę urodzin Rotmistrza organizują: Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny.

Jak przypomniała rzeczniczka Młodzieży Wszechpolskiej Podkarpacie Izabela Pomykała właśnie w niedzielę, 13 maja mija 117 rocznica urodzin tego wybitnego polskiego żołnierza, który "jako jeden z głównych Żołnierzy Wyklętych trafił do panteonu narodowych bohaterów". Wydarzenie ma upamiętnić Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. 

Uroczystości rozpocznie w niedzielę o godz. 16 msza św. w kościele p.w. Maryi Królowej Polski (Bazylice Konkatedralnej) w Stalowej Woli, odprawiona w intencji Pileckiego.

Po niej spod bazyliki wyruszy marsz im. rtm. Witolda Pileckiego, który przejdzie ulicami ks. Popiełuszki i Ofiar Katynia na cmentarz komunalny w Stalowej Woli. Tam przy mauzoleum Armii Krajowej, zostanie odmówiona modlitwa, odśpiewany hymn państwowy, zostaną także złożone kwiaty i zapłoną znicze.
 
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Ołońcu w północno-wschodniej Rosji. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej wraz z rodziną przedostał się do Polski. Jako ułan wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął studia rolnicze, przez pewien czas studiował także sztuki piękne. W latach 30. administrował rodzinnym majątkiem w Sukurczach koło Lidy. 

W kampanii wrześniowej walczył w szeregach armii "Prusy", a w październiku 1939 r. przeszedł do konspiracji; był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. 

19 września 1940 r. dał się specjalnie ująć podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Była to część jego planu przeniknięcia do obozu koncentracyjnego w celu zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wśród więźniów komórek ruchu oporu i nawiązania współpracy z organizacjami konspiracyjnymi poza obozem. 

Po wykonaniu zadania wraz z dwoma towarzyszami zorganizował pod koniec kwietnia 1943 r. ucieczkę z Auschwitz. Trafił do AK i wziął udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku dostał się do niewoli. 

Zakończenie wojny zastało go w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. 

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. Po krótkim procesie 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. 

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. (PAP) 

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Paweł Tomczyk

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL