II wojna światowa

11.05.2018

W niedzielę zwiedzanie schronu znalezionego podczas budowy autostrady A4

Poniemiecki schron z czasów II wojny światowej, który został odnaleziony w czasie budowy autostrady A4 niedaleko Bochni w Małopolsce i przeniesiony w inne miejsce, będzie można zwiedzić w niedzielę w ramach spotkania przybliżającego wojenną historię tego miasta.

Jak przypomniała w piątek rzecznik krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut, betonowy schron odnaleziony w trakcie prac budowlanych znajdował się w miejscu, w którym miała przebiegać droga dojazdowa niezbędna do wybudowania węzła Bochnia na autostradzie A4.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytek wykopano i przemieszczono w kierunku południowo-zachodnim na odległość 42 m. Został usytuowany pomiędzy drogą dojazdową a autostradą i jest dostępny dla zwiedzających. Uporządkowano też jego otoczenie.

Obiekt wybudowano w 1944 r. jako jeden ze schronów linii umocnień o nazwie Ringstand 58 c, wykonanych przez Niemców wokół Bochni. Wykonany został z żelbetu i przystosowany do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja oparta była na projekcie włoskiego schronu, który wykorzystywano podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej. W środku schron podzielony jest na dwie części: bojową o kształcie sześciokątnym z okrągłym otworem, w którym zamontowany był karabin maszynowy oraz izby amunicyjnej, do której prowadziło wejście z zewnątrz.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL