Wojna polsko-bolszewicka

19.08.2018

W podwileńskim Podbrzeziu stanął pomnik żołnierzy Wojska Polskiego

Podbrzezie na przedwojennej mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Źródło: CBN Polona Podbrzezie na przedwojennej mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Źródło: CBN Polona

W podwileńskiej miejscowości Podbrzezie odsłonięto w niedzielę pomnik żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 w gminie Podbrzezie.

Monument w formie nagrobka z nazwiskami siedmiu żołnierzy, których miejsce pochówku jest nieznane, stanął na centralnym placu podbrzeskiego cmentarza.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski i Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.

"Ten dzień jest ważny dla nas. Upamiętniamy żołnierzy, którzy zginęli na naszej ziemi, walcząc o naszą wolność" - powiedziała PAP Anna Jankowska ze Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie – Glinciszki. "Obecnie pomnik stanie się miejscem, przy którym będziemy obchodzili nasze uroczystości narodowo-patriotyczne" - dodała. "W okolicy mamy pojedyncze groby żołnierzy AK, ale tu w Podbrzeziu nie było miejsca, gdzie może przyjść młodzież i gdzie możemy mówić o naszej historii" - wskazała Jankowska.

Pomnik żołnierzy Wojska Polskiego w Podbrzeziu został wzniesiony z inicjatywy działającej na Litwie Fundacji Pamięci Narodowej. Jego budowę sfinansowało Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Penetrator".

Jarosław Szostko, prezes Fundacji Pamięci Narodowej, ułan kawalerii ochotniczej z Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, w rozmowie z PAP wskazał, że poszukując sposobu upamiętnienia 100. rocznicy niepodległości Polski, w archiwum znalazł wykaz żołnierzy, którzy zginęli lub zmarli od ran w latach 1919-1921 w województwie wileńskim. Było tam siedem nazwisk żołnierzy, którzy zginęli w okolicy Podbrzezia.

"Postanowiliśmy utrwalić pamięć tych żołnierzy" - powiedział Szostko. Na płycie nagrobnej widnieją nazwiska tych siedmiu żołnierzy: Chaleckiego, Cichonia, Drabe, Janusza, Kruszewskiego, Pawłowa i Słowika.

Upamiętnianie miejsc polskiej pamięci narodowej jest jednym z celów działalności Fundacji Pamięci Narodowej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL