Uroczysta gala z udziałem finalistów tegorocznej edycji konkursu edukacyjnego „Rówieśnicy”, w trakcie której przewidziano m.in. pokaz nagrodzonych etiud filmowych odbędzie się w poniedziałek w Warszawie.
Do finału konkursu zakwalifikowało się sześć etiud filmowych dotyczących najnowszej historii Polski. Stworzyli je wspólnie uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Do finału konkursu zakwalifikowało się sześć etiud filmowych dotyczących najnowszej historii Polski. Stworzyli je wspólnie uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Głównym celem konkursu było zachęcenie młodzieży do odnalezienia i opisania historii swoich rówieśników, którzy w latach 1945–1989 walczyli o niepodległość i suwerenność państwa, nie zgadzali się na narzuconą rzeczywistość lub brali udział w niezależnej działalności kulturalnej.
Autorzy najlepszych prac wzięli udział w warsztatach filmowych realizowanych we współpracy z PWSFTviT. Studenci łódzkiej filmówki odpowiedzialni byli za zdjęcia i montaż etiud.
W efekcie współpracy młodych ludzi z filmowcami powstały etiudy, których bohaterami są działacze antykomunistyczni represjonowani przez reżim stalinowski: Mieczysław Smalec (ur. 1936), Waldemar Kruszyński (1928), Natalia Piekarska-Poneta (1937) oraz Marian Piekarski, ps. „Ryś” (1927-1946). Materiały filmowe dotyczą także dwóch organizacji niepodległościowych: Młode Białe Orły działającej w pierwszej połowie lat 50. XX w. i zrzeszającej młodzież z Sandomierza oraz istniejącej od 1949 r., założonej w Miastku (pomorskie), Tajnej Młodzieżowej Partyzantki Krajowej.
Filmy opowiadają m.in. o przesłuchaniach przez UB, ulotkach drukowanych na dziecięcej drukarce czy tajnych spotkaniach samokształcących odbywających się w lasach i wąwozach ziemi sandomierskiej.
„Etiudy pokazują, jak działania podjęte przez młodych ludzi, wpłynęły na ich losy. Dzisiaj niektóre z tych wydarzeń pozostają dramatyczne, ale inne wydają się niewinne. Wówczas wszystkie zasłużyły na surową karę. Żaden z filmów nie pozostawia nas obojętnymi, zmusza do chwili zastanowienia” – powiedziała PAP koordynatorka projektu Beata Wolszczak z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Filmy opowiadają m.in. o przesłuchaniach przez UB, ulotkach drukowanych na dziecięcej drukarce czy tajnych spotkaniach samokształcących odbywających się w lasach i wąwozach ziemi sandomierskiej
„Jest nam bardzo miło otrzymywać wiadomości, że pomiędzy bohaterami etiud i ich nastoletnimi autorami zawiązały się przyjaźnie. To dodatkowa i cenna wartość projektu” – podkreśliła Wolszczak.
Konkurs „Rówieśnicy” rozpoczął się w styczniu br. Wzięło w nim udział ogółem 70 prac. Oceniało je jury w składzie: reżyser-dokumentalista Maciej Drygas, scenarzysta Wojciech Tomczyk, historyk Krzysztof Persak, Eliza Dzwonkiewicz z Fundacji Banku Zachodniego WBK i Gabriela Sierocińska – Dec z Muzeum Historii Polski.
Organizatorami konkursu „Rówieśnicy” są: Muzeum Historii Polski i Fundacja Banku Zachodniego WBK.
Honorowy patronat nad konkursem sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Patronem medialnym projektu jest m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)
wmk/ ls/