Stalinizm

28.09.2017

W poniedziałek wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Uroczystość wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Mazowieckie) odbędzie się w poniedziałek o godz. 12. Placówka powstanie w byłym areszcie śledczym.

Obecność na uroczystości zapowiedzieli: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes IPN Jarosław Szarek, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i biskup łomżyński Janusz Stepnowski - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Miasta Wojciech Dorobiński.

Budynek byłego aresztu śledczego powstał w 1903 r. jako więzienie carskie. Więzieniem był również podczas okupacji niemieckiej i po 1944 r.

Placówka ma upamiętniać Żołnierzy Polski Niepodległej, ma też uczyć i edukować.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2018 r. Otwarcie muzeum dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku.

autor: Adrian Pezowicz

edytor: Paweł Tomczyk (PAP)

apz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL