16.12. 2009 Poznań (PAP) - Po raz pierwszy po II wojnie światowej w środę w Poznaniu publicznie zapalono menorę. Uroczystość zorganizowano z okazji 10-lecia odrodzenia się gminy żydowskiej w Poznaniu oraz w związku z żydowskim świętem Chanuki.
"Menora ma specjalne światło duchowe, światło spokoju, pokoju, tolerancji i szacunku, które zawsze w historii tego świata było bardzo potrzebne. Poznańska gmina staje się aktywna. Żydzi będą czytać Torę w soboty, będą uczyć się i będą się ubogacać wewnętrznie. Zapalając menorę wskazują, że są również otwarci na zewnątrz" - powiedział.
Gmina żydowska w Poznaniu została odtworzona w grudniu 1999 roku. Jak zaznaczyła Alicja Kobus, przewodnicząca gminy, obecnie zrzesza ona ok. 50 osób, ale aktywnie w jej życiu uczestniczy ok. 300 osób.
Mówiąc o dotychczasowym dorobku gminy Alicja Kobus wymieniła m.in. organizowane co roku przy jej udziale Dni Judaizmu, a także otwarcie w 2008 roku w Poznaniu odbudowanego fragmentu kirkutu z nagrobkiem rabina Akivy Egera, jednego z najwybitniejszych uczonych żydowskich.
"Nasza gmina to działania edukacyjne, współpraca z innymi wyznaniami; dzięki nam powstała też hebraistyka na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Współpracujemy również z samorządami i władzami państwowymi" - powiedziała PAP Kobus.
Chanuka obchodzona jest na pamiątkę zwycięstwa żydowskiego narodu Machabeuszy nad wywodzącymi się z Syrii Seleucydami w 165 roku p.n.e. i poświęcenia świątyni jerozolimskiej. Chanuka po hebrajsku znaczy "poświęcenie".
W kalendarzu żydowskim Chanuka, nazywana też świętem świateł, rozpoczyna się zawsze 25. dnia księżycowego miesiąca Kislew (listopad - grudzień). W tym roku rozpoczęła się w piątek 11 grudnia i będzie trwać do 18 grudnia. (PAP)
rpo/ hes/ jbr/