W centrum Poznania powstanie pomnik pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Wizyta Paderewskiego w Poznaniu w grudniu 1918 r. dała początek zdarzeniom, które doprowadziły do wybuchu powstania wielkopolskiego. W środę wmurowano akt erekcyjny monumentu.
Pomnik stanie na placu Stefana Stuligrosza przy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jego budową zajęło się Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.
W skład komitetu honorowego inicjatywy wszedł marszałek województwa Marek Woźniak, który podkreślił w środę, że pomnik ufundowano ze składek darczyńców - bez sięgania po publiczne pieniądze. Marszałek przypomniał też obchody 92. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego z 27 grudnia 2010 r., które były dedykowane Paderewskiemu w związku ze 150. rocznicą jego urodzin.
Rektor Akademii Muzycznej prof. Halina Lorkowska przypomniała o koncertach Paderewskiego w Poznaniu i o jego związkach z miastem oraz zasługach. „Paderewski jest symbolem myślenia o niepodległości kraju, symbolem Polaka-patrioty, a dla muzyków pianisty-wirtuoza, kompozytora i człowieka kultury” - mówiła.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta Paderewskiego w Poznaniu. Jego przyjazd 26 grudnia 1918 r. był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Następnego dnia Polacy gromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się pianista. Swoje pochody zorganizowali również Niemcy. W wyniku zamieszek wywiązała się walka i rozpoczęło powstanie.
Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości.
W 1919 r., już jako premier i minister spraw zagranicznych odrodzonej Polski, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. (PAP)
pil/ gma/