Europa i świat po 1989 roku

10.11.2019

W praskim klasztorze oo. Dominikanów polski hymn i „Boże coś Polskę”

W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” po mszy w klasztorze oo. Dominikanów przy kościele św. Idziego w Pradze, który jest kościołem Parafii Polskiej, grupa parafian odśpiewała w niedzielę „Mazurka Dąbrowskiego”, „Boże coś Polskę” i inne polskie pieśni patriotyczne.

Około 100 osób po mszy w polskim kościele parafialnym zgodnie z tradycją kultywowaną przez ojców Dominikanów przeszło do pomieszczeń klasztornych; tam odśpiewano polski hymn narodowy oraz inne pieśni patriotyczne i religijne. W uroczystości udział wzięła śpiewaczka Anna Musil Nachman, której na fortepianie akompaniował pianista i organista z kościoła św. Idziego Kazimierz Towarnicki.

CZYTAJ TAKŻE

Uczestnicy wydarzenia, wśród których byli mieszkający w Pradze Polacy zrzeszeni w Klubie Polskim i inni parafianie, podkreślali, że inicjatywa śpiewania hymnu i pieśni patriotycznych wytworzyła nową tradycję. Zawsze w okolicy 11 listopada śpiewamy i będziemy śpiewać - mówiono. Podkreślano również, że w Czechach trudno zakorzenić zwyczaj śpiewania polskiego hymnu w Dniu Niepodległości, który jest tutaj normalnym dniem pracy.

W poniedziałek hymn będzie śpiewany w Szkole Polskiej w Pradze, a także w placówkach oświatowych na Zaolziu. "Mazurek Dąbrowskiego", przy współudziale najmłodszych, wybrzmiał też w Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie, gdzie zainaugurowano drugą edycję projektu "Przystanek Dwujęzyczność", organizowanego też przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego.

"Przystanek Dwujęzyczność" skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży. W niedzielę mogli oni poznać zabawy ruchowe i sprawnościowe, które w najbliższym tygodniu będą dzięki programowi prezentowane w czterech polskich szkołach na Zaolziu - w Lutyni Dolnej, Suchej Górnej, Jabłonkowie i Gnojniku. Oprócz Zaolzia "Przystanek Dwujęzyczność" realizowany jest również wśród Polaków mieszkających na Węgrzech, w Portugalii i w Stanach Zjednoczonych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ulb/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL