Solidarność

25.10.2019

W Rzeszowie uhonorowano działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżami Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności. Fot. PAP/M. Kulczyński Krzyż Wolności i Solidarności. Fot. PAP/M. Kulczyński

24 działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym pięć osób pośmiertnie, otrzymało w piątek w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności. Nadane przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

Wiceprezes IPN zauważył, że odznaczeni kontynuowali działalność wcześniejszych pokoleń XIX i XX wieku, "tych, którzy walczyli o niepodległość Polski".

"W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia nie było walki z bronią, ale odważne demonstrowanie swoich poglądów. Demonstrowanie niezgody na to co działo się wtedy w Polsce. I znaleźli się tacy odważni; oni są tutaj z nami na tej sali. Trzeba było długo czekać na ich odznaczenia, ale Rzeczpospolita pamięta" – mówił wiceprezes IPN.

Irena Kozimala: Odznaczenie jest potwierdzeniem słuszności wyboru, którego dokonaliśmy. Niewielu z nas wtedy sądziło, że ten system tak szybko upadnie. Krzyż Wolności i Solidarności zobowiązuje nas do tego, żeby zawsze w naszym życiu prowadzić prace na rzecz wolności i suwerenności Polski.

Zaapelował do odznaczonych, żeby "dawali swoje świadectwo, zwłaszcza w kontaktach z młodzieżą".

Przemawiając w imieniu uhonorowanych działaczka Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracowniczka rzeszowskiego Komitetu Pomocy Internowanym, Aresztowanym i Potrzebującym Pomocy Irena Kozimala zaznaczyła, że odznaczenie jest "potwierdzeniem słuszności wyboru, którego dokonaliśmy".

"Niewielu z nas wtedy sądziło, że ten system tak szybko upadnie. Krzyż Wolności i Solidarności zobowiązuje nas do tego, żeby zawsze w naszym życiu prowadzić prace na rzecz wolności i suwerenności Polski" – podkreśliła Kozimala.

CZYTAJ TAKŻE

Podczas uroczystości w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Władysław Andruszkiewicz, Roman Baran, Ryszard Buk, Czesław Buksiński, Bogdan Duchań, Paweł Gierczak, Joanna Głowiak, Czesław Grzelczyk, Irena Kozimala, Grażyna Kunysz, Zbigniew Kuraś, Stanisław Nastaj, Antoni Pawlak, Bogusław Pieróg, Andrzej Pluta, Adam Roman, Józef Sikorski, Florian Szczepaniak i Kazimierz Węgrzyn.

Pośmiertnie odznaczeni zostali: Stanisław Batko, Adam Jaworski, Bogumił Kłosowski, Stanisław Kulig i Maria Wilczkiewicz.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony prze parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje.

Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Nadawany jest przez prezydenta Polski, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL