Wojna polsko-bolszewicka

16.08.2014 aktualizacja 14.07.2016

W Sarnowej Górze odbędzie się rekonstrukcja bitwy z wojny 1920 r.

W Sarnowej Górze pod Ciechanowem odbędzie się w niedzielę rekonstrukcja bitwy, którą między 16 a 20 sierpnia 1920 r. stoczyły oddziały polskie z armią bolszewicką. Było to jedno z najcięższych starć decydującej fazy wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwę stoczyły jednostki polskie wchodzące w skład utworzonej i dowodzonej przez gen. Władysława Sikorskiego (1881-1943) 5 armii z oddziałami 4 i 15 armii bolszewickiej, 3 korpusu kawalerii Gaj-Chana, w tym doborowej 33 dywizji strzelców z Kubania.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP Marcin Dominiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, które jest głównym organizatorem inscenizacji, bitwa pod Sarnową Górą (Mazowieckie) rozpoczęła się w tym samym momencie co ofensywa wojsk polskich znad Wieprza - kontruderzenie, którego celem było wyjście na tyły armii bolszewickiej.

„Ta bitwa była składowym elementem Bitwy Warszawskiej na północnym odcinku frontu. Pod Sarnową Górą przez cztery dni jednostki polskie i bolszewickie atakowały swe pozycje na przemian” – podkreślił Dominiak.

Według źródeł, w tym ówczesnych meldunków wojskowych, w bitwie zginęło 805 żołnierzy polskich. „Straty bolszewickie są trudne do wykazania. Wiadomo, że do niewoli trafiło około tysiąca jeńców armii bolszewickiej. W wyniku bitwy jednostki 4 armii bolszewickiej na ziemi ciechanowskiej praktycznie przestały istnieć” – zaznaczył Dominiak.

W inscenizacji bitwy, która odbędzie się w miejscu walk toczonych 94 lata temu, weźmie udział ok. 120 osób w grup rekonstrukcyjnych, w tym z Warszawy, Sochaczewa, Modlina, Mławy, Iłży, Lubartowa i Zegrza. Współorganizatorem widowiska są Urząd Gminy w Sońsku i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ciechanowie.

„Podczas rekonstrukcji bitwy będzie można zobaczyć repliki samochodów pancernych Ford T i Russo Balt oraz czołgu renault FT 17. Będą efekty pirotechnicznie” – zapowiedział Dominiak.

Inscenizację poprzedzi uroczysta msza święta za poległych w bitwie. Przed pomnikiem upamiętniającym bitwę złożone zostaną kwiaty. Uroczystości towarzyszyły będą obchody Święta Wojska Polskiego.

Bitwa pod Sarnową Górą została upamiętniona napisem na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Napis na tablicy: „Sarnowa Góra pod Ciechanowem 16-20 VIII 1920”, umieszczony tam w okresie II RP, został usunięty w czasach PRL i przywrócony po 1990 r. (PAP)

mb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL