Europa i świat po 1989 roku

11.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

W Sejmie konferencja "Berlin - Warszawa wczoraj i dziś”

Wystawa sztandarów ZPwN w Sejmie, otwarta po konferencji „Berlin-Warszawa - wczoraj i dziś”. Fot. PAP/J. Turczyk Wystawa sztandarów ZPwN w Sejmie, otwarta po konferencji „Berlin-Warszawa - wczoraj i dziś”. Fot. PAP/J. Turczyk

Niezbędna jest pełna realizacja postanowień traktatu polsko-niemieckiego w zakresie współpracy Niemiec z mniejszością polską - podkreślili uczestnicy konferencji "Berlin - Warszawa wczoraj i dziś”. Wzięli w niej udział politycy i przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech.

Organizatorem piątkowej konferencji była sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą we współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego; wzięli w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Konferencję zorganizowano w związku z otwartą tego dnia w Sejmie wystawą, na której zaprezentowano 11 historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech, odrestaurowanych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy wykorzystaniu środków z MSZ.

Szef sejmowej komisji Michał Dworczyk (PiS) dziękował zebranym działaczom ZPwN. "To państwo krzewicie język polski i kulturę za granicą niezależnie od tego, czy państwo polskie jest bardziej zainteresowane współpracą ze środowiskami polonijnymi czy mniej (...), państwo nie szczędząc sił prowadzicie swoją pracę; angażujecie w to swoje środki" - mówił.

Jak podkreślił, działalność związku polega m.in. na reprezentowaniu Polaków w Niemczech, ich integracji w kraju zamieszkania, rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych oraz życia kulturalno-społecznego.

Przewodniczący Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski powiedział, że jego organizacja krzewi dialog "nie tylko między Polakami a Polonią mieszkającą w Niemczech, ale pomaga też w rozmowach pomiędzy rządami obu krajów".

O konieczności zacieśniania współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przypomniał, że Senat ponownie dysponuje środkami na współpracę z Polonią; zapewnił, że będzie ona oparta na dialogu z organizacjami polonijnymi.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił o tym, że dla prezydenta Andrzeja Dudy Polacy mieszkający w Niemczech mają wyjątkowe znaczenie. Przypomniał, że druga wizyta zagraniczna prezydenta po jego wyborze na ten urząd odbyła się właśnie do Niemiec; zaznaczał, że Duda spotkał się tam z przedstawicielami Polonii. Kwiatkowski przekonywał, że także prezydent, korzystając w obchodzonego w tym roku 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podkreślał w Niemczech, że konieczna jest jego pełna realizacja.

Do obchodów 25-lecia traktatu nawiązał też Dziedziczak. Jak mówił, traktat podpisany 25 lat temu między Polską a Niemcami dawał środowiskom polskim w Niemczech oraz niemieckim w Polsce szereg praw i instrumentów do utrzymywania swojej tożsamości. "Myślę, że to 25-lecie będzie świetną okazją, by podsumować, co z tego traktatu zostało zrealizowane, w jaki sposób państwo polskie zrealizowało go w stosunku do mniejszości niemieckiej, a w jaki sposób strona niemiecka do polskiej mniejszości. Odnoszę wrażenie, że wnioski z tego będą bardzo przykre i obchody 25-lecia mogą być przez te przykre wnioski zdominowane" - ocenił.

Dodał, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące mniejszości, to obowiązują jeszcze "niektóre z zapisów z czasów III Rzeszy". Zaznaczył, że "klucz do rozwiązania tego problemu leży po stronie niemieckiej".

Dziedziczak wyraził natomiast zadowolenie z postępu prac dot. remontu Domu Polskiego w Bochum; mówił, że chciałby uczestniczyć w jego ponownym otwarciu.

Wiceszef MSZ zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli organizacji polonijnych o "obronę dobrego imienia Polski, walkę z kłamliwymi stereotypami, m.in. dotyczącymi rzekomych polskich obozów śmierci, o rzekomym współudziale w zbrodni Holocaustu". "Zróbmy wszystko, by walczyć o prawdę, by świat poznał prawdziwą historię XX wieku; ona szczególnie w Niemczech powinna być doskonale znana" - mówił Dziedziczak. (PAP)

wni/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL