Europa i świat po 1989 roku

26.03.2019

W Sejmie spotkanie polskich i ukraińskich parlamentarzystów

Sytuacja na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi oraz współpraca regionalna w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, infrastruktury i pomocy rozwojowej były głównymi tematami wtorkowego spotkania w Warszawie ukraińskich i polskich parlamentarzystów – poinformowało CIS.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało w komunikacie przesłanym PAP, że spotkaniu delegacji Rady Najwyższej Ukrainy oraz polskich parlamentarzystów z Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej przewodniczyła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Wcześniej z ukraińskimi politykami rozmowy odbył również wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki - podało CIS.

Wśród poruszonych tematów była m.in. sytuacja na Ukrainie przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi oraz współpraca regionalna w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, infrastruktury i pomocy rozwojowej. "Wicemarszałek Mazurek zapewniła ukraińskich polityków, że wspieranie ich kraju jest polską racją stanu" - podkreśliło CIS.

CIS poinformowało, że parlamentarzyści rozmawiali również o budowie gazociągu Nord Stream 2. "Strony niezmiennie podkreślają negatywny stosunek do tej rosyjskiej inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Wśród omawianych kwestii była również infrastruktura drogowa. "Polscy politycy podkreślili (znaczenie) programu budowy międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski. Parlamentarzyści rozmawiali też o bezpiecznej realizacji tras S17, S19, S12" - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

Ukraińscy parlamentarzyści odbywają w Polsce dwudniową wizytę. W jej trakcie spotkali się z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem, wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim i wiceminister edukacji narodowej Marzeną Machałek.

CIS podało, że stronę ukraińską, na czele z Oksaną Juryneć i Mykołajem Kniażyckim (przewodniczącymi Grupy Parlamentarnej ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Rzeczpospolitą Polską), reprezentowali również Jurij Myroszynyczenko, ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca wraz ze współpracownikami: Vasylem Zvarychem i Anatolijem Khrystienką. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL