Polska po 1989 roku

27.07.2018

W sobotę marszałek Senatu udaje się na Białoruś; weźmie udział w obchodach 30-lecia ZPB

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w sobotę odwiedzi Białoruś, gdzie spotka się m.in. z przedstawicielami mniejszości polskiej i weźmie udział w obchodach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi.

Marszałkowi w czasie jednodniowej wizyty na Białorusi będą towarzyszyć m.in.: wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Andrzej Papierz, członkowie senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, a także senatorowie PiS Artur Warzocha i Andrzej Pająk.

Głównym punktem programu wizyty będą uroczystości jubileuszu 30-lecia działalności Związku Polaków na Białorusi, które odbędą się w Grodnie. Rozpocznie je msza św. w kościele bernardyńskim pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Wezmą w niej też udział także szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i liczni goście z Polski, a także członkowie organizacji z całej Białorusi.

"Wizyta na Białorusi związana jest z obchodami 30-lecia Związku Polaków na Białorusi - organizacji, która walczy o zachowanie języka i kultury polskiej na tych terenach" - powiedział PAP Dworczyk. Jak dodał, "Związek Polaków na Białorusi był wielokrotnie bardzo mocno doświadczany przez represyjne działania władz w Mińsku, dlatego tym ludziom należy się szczególny szacunek i trzeba docenić to, co robią dla polskości, dla polskiego dziedzictwa na tamtych terenach".

Dworczyk poinformował, że w związku z obchodami list do Związku Polaków na Białorusi wystosowali premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Listy mają zostać odczytane podczas sobotnich uroczystości.

Senacka delegacja spotka się też z władzami lokalnymi obwodu grodzieńskiego i Grodna. Marszałek Senatu wraz z członkami delegacji złoży wieniec przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie; wieczorem weźmie udział w uroczystym koncercie, a także spotka się Polakami biorącymi udział w uroczystościach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi.

W programie wizyty Karczewskiego jest także spotkanie z przewodniczącym izby wyższej białoruskiego parlamentu Michaiłem Miasnikowiczem; odbędzie się ono w Mińsku.

30 lat temu w Grodnie powstało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adama Mickiewicza, z którego zrodziła się najważniejsza polska organizacja na Białorusi – nieuznawany przez władze w Mińsku Związek Polaków na Białorusi (ZPB).(PAP)

autorzy: Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak

wni/ mro/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL