II wojna światowa

12.04.2019

W Wiedniu zaprezentowano niemieckie wydanie komiksu „Jan Karski. Świadek Shoah”

Niemieckie wydanie komiksu o kurierze, emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego pt. „Jan Karski. Świadek Shoah” zaprezentowano w Instytucie Polskim w Wiedniu – poinformował Instytut w komunikacie przesłanym w piątek PAP.

Jak podano w komunikacie, "nowela graficzna została stworzona przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso w 2014 r. w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w setną rocznicę jego urodzin". "Jej niemieckie wydanie nosi tytuł +Jan Karski. Świadek Shoah+ i w księgarniach dostępne jest od 2018 r. Włoscy autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera szczególną uwagę poświęcili przekazaniu przez niego w Waszyngtonie i Londynie w 1943 r. aliantom szczegółowego raportu dotyczącego zagłady Żydów na terenach okupowanej przez Niemców Polski, której Jan Karski był naocznym świadkiem. Komiks wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę okupowanej Polski i dramatyzm Holocaustu" - napisano.

Podczas prezentacji książki dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak przypomniał o "niezwykłej odwadze i niezłomności Jana Karskiego oraz roli, jaką spełniał". "Jan Karski był bohaterem. Mimo wielokrotnego aresztowania i torturowania przez gestapo, udało mu się zbiec i wykonać powierzone mu zadanie – przekazać informację światu zachodniemu o zagładzie społeczności żydowskiej. - Jego postawa niezłomnego polskiego patrioty, polskiego oficera była, jest i będzie wzorem do naśladowania przez wiele pokoleń Polek i Polaków" - powiedział, cytowany w komunikacie.

Obecny w trakcie uroczystości Rudi Gradnitzer z wydawnictwa Bahoe-Books "zwrócił uwagę na niezwykłość historii słynnego polskiego kuriera". "Życie Jana Karskiego to niebywała historia. Poprzez niemiecką wersję komiksu chcieliśmy w atrakcyjny wizualnie sposób, łącząc obraz i tekst, przedstawić jego historię szerszej grupie młodej publiczności w Austrii" - wyjaśnił.

Jak dodano w komunikacie, prezentacji komiksu towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego "Karski i władcy ludzkości" w reż. Sławomira Gruenberga, który "w innowacyjny sposób łączy archiwalne nagrania z sekwencjami animowanymi prezentując poruszające losy Jana Karskiego".

Instytut podał również, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Narodowego Funduszu Republiki Austrii dla Ofiar Narodowego Socjalizmu". "W związku z przypadającą w kwietniu 76. rocznicą wybuchu Powstania Getcie Warszawskim dyrektor Instytutu Rafał Sobczak wraz z gośćmi po wydarzeniu w Instytucie Polskim złożył symboliczne żonkile pod pomnikiem poświęconym austriackim ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych żydowskiego pochodzenia na Judenplatz" - czytamy.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) w latach II wojny światowej dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów. Po wojnie pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; w 2012 r. prezydent Barack Obama uhonorował Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL