Europa i świat 1918-1939

19.03.2019

W Wilnie konferencja o relacjach polsko-litewskich w wieku XX

Plakat konferencji „Spojrzenie na relacje polsko-litewskie w XX w.”. Źródło: IPN Plakat konferencji „Spojrzenie na relacje polsko-litewskie w XX w.”. Źródło: IPN

Dwudniowa konferencja naukowa pt. „Spojrzenie na relacje polsko-litewskie w XX w.” rozpoczęła się we wtorek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Zorganizowano ją w ramach obchodów stulecia odzyskania przez oba kraje niepodległości.

"Jesteśmy ciągle w cyklu obchodów odzyskania niepodległości Polski i Litwy i nasza inicjatywa jest próbą spojrzenia na to, jak na początku niepodległości widziano przyszłość obu krajów, jak różne postacie w tym czasie wyobrażały sobie tę przyszłość" - powiedział w rozmowie z PAP dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), współorganizator konferencji.

Uczestnicy konferencji, naukowcy i historycy z IPN, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wileńskiego oraz Witolda Wielkiego w Kownie dyskutują m.in. o początkach trudnej niepodległości i o ultimatum Polski wobec Litwy w 1938 r. Rozmawiają też o kulturze, oświacie, polsko-litewskich kontaktach sportowych w dwudziestoleciu międzywojennym.

W ocenie Libery "ciągle za mało wiemy o początkach relacji polsko-litewskich, a każdy patrzy na historię z nieco innej perspektywy".

"XX wiek dla Polski i Litwy był okresem bardzo tragicznych wydarzeń naznaczonych przede wszystkim II wojną światową i okupacją sowiecką. Litwa z tej okupacji podniosła się niedawno, Polska - nieco wcześniej. Dlatego też kwestie wzajemnych relacji dotychczas nie spotykały się z aż takim zainteresowaniem" - stwierdził historyk.

Wskazał, że "takie dyskusje są bardzo potrzebne". "Bez dyskusji, możliwości skonfrontowania pewnej wiedzy będzie ona niepełna, a to ogranicza możliwość zrozumienia, dlaczego tak się potoczyły wydarzenia" - zaznaczył Libera.

"Poznanie historii jest też potrzebne do budowania przyszłości" - powiedział. "Jest to szczególnie ważne w przypadku krajów, które były tak blisko związane jak Polska i Litwa" - dodał.

Temat polsko-litewskich relacji w XX w. będzie kontynuowany w piątek w Kownie, gdzie odbędzie się prezentacja popularnonaukowej dwujęzycznej publikacji, która ukazała się z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie, na temat wydarzeń z 1938 roku i nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Litwą.

W piątek w Kownie na budynku, w którym od maja 1938 roku do października 1939 roku mieściło się polskie poselstwo, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mobr/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL