Kampania 1939

11.05.2018

W Zambrowie pochówek zidentyfikowanych szczątków kpt. Władysława Dąbrowskiego

Władysław Dąbrowski. Źródło: Wikimedia Commons Władysław Dąbrowski. Źródło: Wikimedia Commons

W Zambrowie (Podlaskie) odbył się w piątek uroczysty pochówek szczątków kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. Pułku Piechoty, który we wrześniu 1939 roku poległ w walkach o to miasto. Kilka miesięcy temu szczątki ekshumowano z mogiły pod Zambrowem; badania DNA potwierdziły tożsamość.

Kpt. Władysław Dąbrowski był oficerem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew", dowodził 1. kompanią ciężkich karabinów maszynowych 71. Pułku Piechoty. Zmarł wskutek ran odniesionych w czasie walk o Zambrów, które miały miejsce 11 września 1939 roku.

Wraz z nich uroczyście pochowano w piątek również szczątki jeszcze jednego żołnierza, na razie o nieustalonej tożsamości, również odkryte w czasie ekshumacji z mogiły we wsi Dmochy-Wochy.

Szczątki obu żołnierzy ekshumowano na początku stycznia, w mogile znaleziono też m.in. guziki mundurowe z orłem w koronie. Prace przeprowadzono w Dmochach-Wochach k. Andrzejewa, gdzie w 1939 r. w jednej ze stodół działał niemiecki szpital polowy. Leczono tam przede wszystkim oficerów z bitwy pod Andrzejewem.

Mogiła, w której spoczywały szczątki polskich żołnierzy, była oznaczona, ale wcześniej nikt nie podjął się jej zbadania. Przy ekshumacji pracowali genetycy, archeolodzy, antropolodzy sądowi, medycy sądowi i historycy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, a także pracownicy Regionalnej Izby Historycznej, Urzędu Miasta Zambrów i członkowie Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej "Grupa Wschód".

Od początku były przypuszczenia, wynikające też z badań miejscowych pasjonatów historii, iż mogą to być szczątki m.in. kapitana Władysława Dąbrowskiego. Regionaliści powoływali się na przekazy mieszkańców wsi pamiętających, że tuż po wojnie na krzyżu ustawionym przy mogile wisiała tabliczka z nazwiskami Władysława Dąbrowskiego i Jana Chodyńskiego lub Kodyńskiego.

Tożsamość Władysława Dąbrowskiego potwierdziły po kilku tygodniach badania przeprowadzone przez specjalistów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, działającej przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. DNA porównano z materiałem genetycznym synów kpt. Dąbrowskiego.

W piątek szczątki odnalezione w Dmochach-Wochach zostały uroczyście pochowane w zbiorowej mogile żołnierzy poległych w walkach o Zambrów, znajdującej się na cmentarzu w tym mieście.

Bitwa o Zambrów z 11 września 1939 roku była próbą odbicia go z rąk niemieckiej 20. Dywizji Zmotoryzowanej. Główny ciężar walk spoczywał na 71. Pułku Piechoty, która wchodziła w skład 18. Dywizji Piechoty. Szacowano, że w bitwie zginęło ok. 400 żołnierzy Dywizji.

Kolejna bitwa, pod Andrzejewem, rozegrała się w nocy z 12 na 13 września. Próba przebicia się przez niemieckie okrążenie nie powiodła się, do niewoli dostało się ok. 5 tys. polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w koszarach w Zambrowie, gdzie zostali zastrzeleni przez straż niemiecką. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ emb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL