Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość spółki Wilcze Gniazdo, która przez ostatnie lata dzierżawiła byłą kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży (warmińsko-Mazurskie). Obecnie Wilczym Szańcem, który jest majątkiem Skarbu Państwa, zarządzają Lasy Państwowe.
Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska poinformował we wtorek PAP, że Sąd Rejonowy w Olsztynie w wydziale gospodarczym postanowieniem 16 listopada ogłosił upadłość spółki „Wilcze Gniazdo” Joint-Venture spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie.
"Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła spółka +Wilcze Gniazdo+ Joint-Venture spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie. Syndykiem upadłości wyznaczono Radosława Matysa" - podała.
Radca prawny Radosław Matys poinformował PAP, że obecnie jako syndyk przystępuje do objęcia majątku upadłego i wykona tak zwany spis z inwentarza. Następnie rzeczoznawca oceni wartość majątku spółki. Wierzyciele sami zgłaszać będą swoje roszczenia, albo w razie udokumentowanych zapisów w księgach rachunkowych syndyk będzie o nich powiadamiał wierzycieli.
Nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz powiedział PAP, że spółka która przez lata była dzierżawcą Wilczego Szańca jest winna Skarbowi Państwa ponad 4 mln zł. To pieniądze z tytułu niepłacenia czynszu dzierżawnego a następnie po wypowiedzeniu umowy na dzierżawę opłaty z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości. Zadłużenie spółki wobec Lasów Państwowych narosło przez prawie 2,5 roku od 2015 r.
W 2012 r. nadleśnictwo, po przetargu w którym wzięło udział dwóch oferentów, podpisało ze spółką 20-letnią umowę dzierżawy. Zgodnie z nią, dzierżawca miał płacić czynsz (plus procentowy udział w przychodach z dzierżawy), wykonywać remonty i modernizacje (w tym te, które poprawiają bezpieczeństwo zwiedzających) oraz współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy projekcie edukacyjno-historycznym.
W marcu 2015 r. nadleśnictwo uznało, iż dzierżawca nie wywiązuje się z warunków umowy (m.in. od dłuższego czasu nie płacił czynszu, choć działalność była prowadzona, nie było też współpracy z resortem kultury) i ją wypowiedziało. Procesy sądowe w tej sprawie trwały wiele lat.
Ostatecznie w kwietniu tego roku komornik wszedł na teren Wilczego Szańca i zajął majątek by przekazać go następnie Lasom Państwowym.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.
Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.
W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera. Dziś Wilczy Szaniec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ par/