Apelem pamięci, salwą honorową oraz złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na mogiłach powstańczych na Wojskowych Powązkach stolica uczciła w piątek 94. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
"94 lata temu Wielkopolanie sięgnęli po broń, aby wywalczyć niepodległość. Zwyciężyli kosztem ponad 2 tys. zabitych i kilku tysięcy rannych. Po ponad 120 latach zaboru Wielkopolska mogła wrócić w granice Rzeczpospolitej. Spełniły się marzenia kilku pokoleń naszych przodków o wolnej i niepodległej ojczyźnie, marzenia okupione krwią i cierpieniem. (...) Przy Grobie Nieznanego Żołnierza oddajemy hołd tym, dla których Polska godna była ceny najwyższej i nie wahali się jej zapłacić" - mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Jak zaznaczył, Powstanie Wielkopolskie długo nie mogło doczekać się sprawiedliwej oceny znaczenia tej insurekcji. "Jego uczestnicy odeszli na zawsze, często w poczuciu rozgoryczenia i niedocenienia. Nie możemy już tego naprawić, możemy jednak w wolnej i demokratycznej Polsce dawać świadectwo ich czynów i dbać o to, aby pamięć o Powstaniu Wielkopolskim nie zaginęła, a wysiłek i poświęcenie naszych przodków na zawsze zajęły godne miejsce na kartach polskiej historii. By niosąc ich dziedzictwo pokazywać, jak cenną rzeczą jest wolność i niepodległość, jak wielką siłą jest społeczna solidarność i mądre młodzieży chowanie" - powiedział Woźniak.
Przypomniał także postać dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego człowieka, który "poprowadził Wielkopolan do zwycięstwa". "Który potrafił w pełni wykorzystać panującą w Wielkopolsce solidarność społeczną i stworzyć z pospolitego początkowo ruszenia armię zdolną pokonać znacznie silniejsze od siebie siły, zdolną nie tylko odzyskać wolność na zachodzie, ale także wspomóc Rzeczpospolitą w walkach na wschodzie" - podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego.
Podczas uroczystości przedstawiciel metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza odmówił modlitwę w intencji uczestników Powstania Wielkopolskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wartę honorową zaciągnęli żołnierze i harcerze, odczytano apel pamięci, oddano trzykrotną salwę honorową, odbyła się także parada hufców harcerskich.
Wieńce przed pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego i organizacji kombatanckich. W intencji uczestników walk wcześniej odbyła się msza św. w kościele ojców Dominikanów. Hołd powstańcom wielkopolskim oddano także na Wojskowych Powązkach, gdzie znajdują się mogiły ok. 60 uczestników zrywu.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to jedyny zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy na terenie zaborów. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku.(PAP)
akn/ abe/