W stolicy otwarto w niedzielę Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Powstańcy będą tam mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, grach towarzyskich oraz otrzymać ciepły posiłek. Placówka ma także służyć spotkaniom z dziećmi i młodzieżą.
W uroczystym otwarciu palcówki przy ul. Nowolipie 22 wzięli udział m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska, kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski oraz goście honorowi - powstańcy.
"Cieszę się, że to miejsce udało się znaleźć. (...) Wszyscy powstańcy będą mogli tu przyjeżdżać, jeśli będą mieli taką chęć" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.
"Powstańcy dzielą się swoim doświadczeniem, przeżyciami, swoją wiedzą, m.in. uczęszczając do szkół. Chcielibyśmy, żeby tutaj dzieci i młodzież ze szkół także przychodzili na lekcje, jeśli będzie taka potrzeba" - mówiła prezydent stolicy. Jak dodała, w placówce oprócz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych powstańcy będą mogli także zjeść ciepły posiłek.
Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska powiedziała, że dzięki staraniom władz Warszawy powstańcy "są wreszcie w domu".
"Jesteśmy w ostatnim okresie życia i to jest późno, kiedy wreszcie ten dom dla nas zaistniał, ale mam nadzieję, że przebywając tutaj, odmłodniejemy" - dodała Traczyk-Stawska. "Jak się spotykamy razem, to pamiętamy siebie jako dziewczęta i chłopców, którzy stanęli do walki w Powstaniu. Bo Armia Krajowa to taka armia niezwykła, jedyna na świecie, gdzie walczyli nie dorośli żołnierze, ale przede wszystkim młodzież" - podkreśliła.
Zarządca placówki, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusz Owsiany, ocenił, że Dom Wsparcia dla Powstańców będzie doskonałym miejscem na spotkania międzypokoleniowe. "Państwo jesteście dla nas takim zapleczem. Tu będzie miejsce, do którego wszyscy będziemy przychodzili po to, żeby znaleźć ciepło, miłość, przyzwoitość i spokój. Chcemy, żeby państwo byli tu gospodarzami i dobrze się tu czuli" - powiedział Owsiany.
Podczas uroczystości powstańcy zostali odznaczeni odznaką Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Po oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna. Goście mogli obejrzeć m.in. występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K.I. Gałczyńskiego.
Kolejny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich ma powstać przy ul. Hrubieszowskiej.
W budynku przy ul. Nowolipie 22 powstańcy będą mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, grach i zabawach towarzyskich. W placówce będą się także odbywały zajęcia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty oraz terapie zajęciowe, np. treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie.
Placówka będzie działała przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10-18. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne. Koszty remontu i dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ wus/