Polska po 1989 roku

09.10.2018

Warszawa: po zmroku na PGE Narodowym zostanie wyświetlony napis „550 lat Sejmu”

Źródło: www.sejm.gov.pl. Fot. H. Niestrój Źródło: www.sejm.gov.pl. Fot. H. Niestrój

We wtorek po zmroku, na elewacji stadionu PGE Narodowy, w związku z obchodami rocznicy parlamentaryzmu w Polsce, zostanie wyświetlony napis „550 lat Sejmu” - poinformowało CIS. Napis tej treści został wyświetlony również w lipcu z okazji odbywającego się wówczas Zgromadzenia Narodowego.

Lipcowe Zgromadzenie odbywało się z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu RP i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak przypomina Centrum Informacyjne Sejmu, 9 października 1468 r. w Piotrkowie Trybunalskim po raz pierwszy obradował sejm walny korony. Data ta jest uznawana za początek polskiego parlamentaryzmu.

Na zjeździe generalnym zwołanym do Piotrkowa przez króla Jana Olbrachta w styczniu 1493 r, nastąpiło ostateczne ustalenie kształtu parlamentu polskiego z podziałem na Izby Senacką i Poselską. Te wydarzenia powodowały, że Piotrków był w tym okresie drugą polityczną stolicą królestwa.(PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL