Powstanie Warszawskie

21.11.2018

Warszawa: pogrzeb powstańca warszawskiego Czesława Mostka ps. Wilk - w sobotę

Czesław Mostek ps Wilk. Źródło: www.facebook.com/1944pl Czesław Mostek ps Wilk. Źródło: www.facebook.com/1944pl

Pogrzeb powstańca warszawskiego Czesława Mostka ps. Wilk odbędzie się 24 listopada w Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie k. Błonia - poinformowało w środę na swoim profilu na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak podało MPW, powstaniec warszawski zmarł 19 listopada w wieku 103 lat.

Czesław Mostek urodził się 16 kwietnia 1915 r. w Czarnowie (gmina Leszno). Przed II wojną światową był zawodowym żołnierzem. W latach 1935-39 służył w żandarmerii, a następnie w Korpusie Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie.

"Z okresu międzywojennego kpt. Mostek pamiętał, iż uczestniczył w Ceremonii Pogrzebowej Józefa Piłsudskiego i był w asyście, która wiozła serce Marszałka do Wilna" - napisano na stronie MPW.

Brał udział w kampanii wrześniowej, broniąc Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego uczestniczył w natarciu na Fort Bema, a od 4 sierpnia służył w Kampinosie i Zgrupowaniu "Żyrafa" jako oficer zaopatrzenia.

Po wojnie za działalność w AK aresztowany i osadzony w słynnej praskiej katowni UB na ul. Sierakowskiego u zbiegu z ul. Kłopotowskiego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL