20.05.2009 Warszawa (PAP) - Pod hasłem "Wyłącz system" odbędą się warszawskie kulturalne obchody 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Główne wydarzenia będą skoncentrowane na Krakowskim Przedmieściu - między pomnikiem Kopernika a Skwerem Hoovera.
Prezes Ośrodka "Karta", uczestniczącego w obchodach, Zbigniew Gluza, zwrócił uwagę, że "w ciągu ostatnich 20 lat żadnego święta 4 czerwca nie było". "Nigdy nie uznaliśmy - jako społeczeństwo - tego dnia za święto; jednak coś się radykalnie zmieniło i dzisiaj nikt nie wątpi, że to jest dzień, który należy świętować (...) Nie mam już wątpliwości, że to jest ten najważniejszy dzień, w którym koncentrować się powinny wszystkie sprawy związane z przełomem sprzed 20 laty" - zaakcentował Gluza.
4 czerwca, od godz. 17 do późnych godzin wieczornych, odbywać się będzie cykl imprez kulturalnych wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Symultaniczne akcje podzielone będą na sfery Wspólnoty, Wolności i Historii.
Zaplanowano m.in. "Liryczny demontaż", czyli widowisko uliczne inspirowane poezją opozycyjną, którego celem jest symboliczny demontaż starego porządku. Operacja składać się będzie z kilku etapów - pierwszym będzie "Kolejka", zainscenizowane sytuacje z udziałem czterech aktorów. Stojąc w kolejce aktorzy będą - czekając na asortyment, który nigdy się nie pojawi na sklepowych półkach - recytować wiersze. Finałem akcji będzie Strajk Liryczny, którego uczestnicy wyruszą spod UW. Uczestnicy akcji otrzymają transparenty z hasłami zaczerpniętymi z opozycyjnej poezji. Pochód zakończy się przed stanowiskiem cenzury, które zostanie zdemontowane.
Inny projekt to "TeleWirus" - połączenia kina plenerowego z akcją artystyczną. Dla widzów stworzona zostanie specjalna ramówka z programami i filmami z lat 80. Emisja będzie zakłócana pojawiającymi się na telebimie planszami z komunikatami: "przepraszamy za usterki" czy "za chwile dalszy ciąg programu", często pojawiającymi się w ówczesnej TV. Pojawią się też plakaty i hasła opozycji wypisywane na murach i transparentach.
4 czerwca zaplanowano także otwarcie wystawy w Hotelu Europejskim, która będzie prezentować wybrane warszawskie pomniki i miejsca charakterystyczne dla PRL-u.
"Transfer doświadczeń" to akcja, która odbędzie się na Skwerze Hoovera - przy 10 stolikach zasiądą opozycjoniści, ludzie którzy przyczynili się do obalenia systemu. Każdy - przy pomocy specjalnego automatu - będzie mógł pobrać numerek uprawniający go do zadania pytania któremuś z debatujących.
Przy Pomniku Mickiewicza zostanie wydzielony tzw. Obszar Opozycyjny - miejsce, w którym 4 czerwca będą mogli spotkać się opozycjoniści - ludzie, którzy razem uczestniczyli w wydarzeniach sprzed 20 lat i być może od tej pory się nie widzieli. Każdy z uczestników tej akcji będzie mógł wypełnić ankietę Stowarzyszenia Pokolenie, które odszukuje i rejestruje b. opozycjonistów.
W przywróconej na dwa tygodnie kawiarni "Niespodzianka" przy Placu Konstytucji 4, w której mieścił się warszawski sztab wyborczy KO Solidarności 4 czerwca o godz. 20 każdy gość będzie mógł przyłączyć się do ogólnopolskiego toastu i wznieść go za wolność.
Zaplanowano także koncert "4 czerwca" na Placu Teatralnym, podczas którego polskie przeboje lat 80. wykonają m.in. zespoły Perfect, T.Love, Lady Pank, Voo Voo. 5 czerwca, dzień po głównych obchodach, w Elektrociepłowni Powiśle zaplanowano "fiestę, która powinna była się odbyć 20 lat temu". Na żywo będą przygrywać kapele, o północy wystrzelą fajerwerki.
Szczegółowy program wydarzeń głównych obchodów oraz wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie www.wylaczsystem.pl (PAP)
agz/ abe/ mow/