2011-04-03 (PAP) - Budowa pomnika zamordowanych w 1941 r. przez Niemców profesorów lwowskich uczelni rozpocznie się w poniedziałek na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Monument powstaje z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa; jego odsłonięcie planowane jest na 3 lipca.
Informację o rozpoczęciu budowy monumentu przekazało PAP biuro prasowe wrocławskiego Urzędu Miasta.
Autorem projektu pomnika jest prof. Aleksander Śliwa. Monument przedstawia bramę zbudowaną z granitowych bloków z wyrytym na każdym z nich numerem przykazania. Za bramą rzeźbiarz umieścił ścianę, na której będzie znajdować się metalowy odlew rozkazu rozstrzelania profesorów.
Pomnik powstaje z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa. W 2008 r. prezydent Wrocławia i mer Lwowa Andrij Sadowy podpisali list intencyjny w sprawie wzniesienia pomnika na lwowskich Wzgórzach Wuleckich, gdzie doszło do zbrodni. W lipcu 2009 r. ogłoszono w Polsce i na Ukrainie konkurs na projekt pomnika, a organizację powierzono wrocławskiemu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Wrocław dąży do budowy pomnika upamiętniającego zamordowanie profesorów lwowskich, ponieważ - jak przypominał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz - źródła intelektualne wrocławskiego świata akademickiego nierozerwalnie związane są ze Lwowem. "Wielu profesorów uczelni wrocławskich to są uczniowie tych, którzy zginęli na Wzgórzach Wuleckich, a Uniwersytet Lwowski był przedsięwzięcie wyjątkowym w historii nauki i kultury polskiej" - mówił wcześniej prezydent.
Pomnik stanie na Wzgórzach Wuleckich i będzie centralnym miejscem parku studenckiego przy Politechnice Lwowskiej. Obok miejsca, gdzie powstanie pomnik znajduje się krzyż, który upamiętnia zbrodnię z 1941 r. Zostanie on odnowiony.
Wrocław na budowę pomnika przekaże ok. 1,5 mln zł. Lwów na tę inicjatywę w budżecie zarezerwował 1 mln hrywien. Budowę pomnika wspomogą również środki zebrane w zbiórce publicznej.
4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy rozstrzelali 25 profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Medycyny Weterynaryjnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Akademii Handlu Zagranicznego. Kilka tygodni później zamordowano jeszcze jednego naukowca - matematyka prof. Kazimierza Bartla.
Na Wzgórzach Wuleckich zostali zamordowani m.in. rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza prof. Roman Longchamps de Berier, tłumacz i profesor literatury francuskiej Tadeusz Boy-Żeleński oraz twórca polskiej stomatologii prof. Antoni Cieszyński.
We Wrocławiu monument upamiętniający tragiczne wydarzenia stoi przy budynkach Politechniki Wrocławskiej. (PAP)
pdo/ ls/